Kamil Stoch zwyciężył w 66. Turnieju Czterech Skoczni. Jako drugi w historii zawodnik - po Niemcu Svenie Hannawaldzie - triumfował na wszystkich czterech obiektach. W sobotę przypieczętował sukces w austriackim Bischofshofen.

Prezydent Andrzej Duda pogratulował Kamilowi Stochowi zwycięstwa w Turnieju Czterech Skoczni. Historyczne wydarzenie dla polskiego sportu; dziękujemy, gratulujemy - napisał prezydent na Twitterze.

Także premier Mateusz Morawiecki pogratulował Stochowi zwycięstwa. "Dziś wszyscy tworzymy orszak jednego króla, Kamila; duma i podziw! - napisał szef rządu na Twitterze. Jak dodał, "nic tak nie cieszy, jak polskie zwycięstwa".

"4 skocznie, 4 zwycięstwa – Kamil Stoch królem przestworzy! To trzeci król polskich skoków po Fortunie i Małyszu. Pokłony dla całej biało-czerwonej reprezentacji. Kto Wam dał skrzydła? :) #Bischofshofen #4hills #3króli" - napisał na Twitterze marszałek Kuchciński.

Marszałek Karczewski podkreślił, że wszyscy Polacy są dumni ze zwycięstwa Stocha. "Gratuluję Mistrzowi i wszystkim, którzy przyczynili się do Jego zwycięstwa, tego pięknego sukcesu! Panu Kamilowi życzę z całego serca dwóch złotych medali na olimpiadzie w #Pjongczang i #KryształowaKula na koniec sezonu!" - dodał.

Z kolei minister sportu stwierdził, że tak przechodzi się do historii. "Wielki dzień dla Polski!!! Historyczne zwycięstwo Kamila Stocha w #TCS! Dziękujemy!!!" - napisał Bańka.

Stoch prowadził po pierwszej serii, ale w drugiej rywale wysoko zawiesili mu poprzeczkę. Aby wygrać musiał skoczyć 137 metrów i dokładnie tyle osiągnął. W sobotnim konkursie wyprzedził o 3,2 pkt Norwega Andersa Fannemela oraz o 5,1 Niemca Andreasa Wellingera.

Dziewiąte miejsce zajął drugi na półmetku Dawid Kubacki.

W klasyfikacji całego turnieju Stoch zdecydowanie wyprzedził Wellingera i Fannemela. Kubacki uplasował się na szóstej pozycji.

Skoczek z Zębu po raz drugi triumfował w Turnieju Czterech Skoczni. Był najlepszy w ubiegłorocznej edycji, ale tylko z jednym wygranym konkursem - w Bischofshofen.