Wicepremier Jarosław Gowin jest przekonany, że prezydent Andrzej Duda podpisze nową ustawę o Sądzie Najwyższym oraz nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Jak ocenił, zmiany naniesione na prezydenckie projekty w trakcie prac sejmowych były "czysto legislacyjne".

Nową ustawę o Sądzie Najwyższym oraz nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa - autorstwa prezydenta Andrzeja Dudy - Senat przyjął bez poprawek w piątek wieczorem. Ustawy czekają teraz na decyzję prezydenta.

„Ja sobie nie wyobrażam, żeby prezydent zawetował ustawy, które wyszły spod jego pióra, dlatego że zmiany wprowadzone na etapie prac parlamentarnych, a konkretnie w Sejmie, to były zmiany czysto legislacyjne, nie zmieniające w żadne sposób któregokolwiek z istotnych filarów projektów prezydenckich” - powiedział Gowin w poniedziałek dziennikarzom w Lublinie.

„Jestem przekonany, że pan prezydent pod tymi projektami złoży swój podpis” – dodał wicepremier

Pytany o zapowiadane zmiany w KPRM i o posła Marka Suskiego, który - według mediów - ma zastąpić w KPRM ministra Henryka Kowalczyka, Gowin powiedział, że wszystko zależy od premiera Mateusza Morawickiego.

„Ja nie chcę przesądzać o tym, kto będzie należał do grona najbliższych współpracowników premiera Morawieckiego. To on będzie o tym decydował" - podkreślił.

„Dla mnie kandydatura Marka Suskiego nie jest w najmniejszej mierze zaskakująca. To jest jeden z liderów PiS, to jest bardzo zaufany współpracownik pana prezesa (Jarosława) Kaczyńskiego. To jest też wiceprzewodniczący klubu, bardzo popularny wśród posłów PiS. W tym sensie uważam, że byłby świetnym +zwornikiem+ między rządem a klubem parlamentarnym, ale czy taka będzie decyzja personalna pana premiera Morawieckiego? Uzbrójcie się państwo w cierpliwość, to już naprawdę będzie niedługo” - powiedział Gowin.