W wyborach samorządowych w niektórych miastach partia Porozumienie będzie proponować kandydatów na prezydentów, którzy będą wspólnymi kandydatami obozu Zjednoczonej Prawicy – zapowiedział lider Porozumienia, wicepremier Jarosław Gowin.

„W wielu miastach chcielibyśmy, aby obóz Zjednoczonej Prawicy wystawił wspólnych kandydatów, ale w niektórych przypadkach chcielibyśmy, aby to byli kandydaci zaproponowani przez Porozumienie” – powiedział Gowin na konferencji prasowej w niedzielę w Lublinie.

Jednym z takich miast ma być Chełm (Lubelskie). „Chcielibyśmy, aby wspólnym kandydatem Zjednoczonej Prawicy (na prezydenta) w Chełmie był Jakub Banaszek” – powiedział Gowin.

Banaszek jest obecnie doradcą ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła. „Myślę, że wkrótce pan Banaszek obejmie inne ważne stanowisko rządowe” – zaznaczył Gowin.

Kandydat na prezydenta Lublina ma być uzgodniony z PiS. Otwarta jest natomiast – według Gowina – sprawa poparcia dla prezydenta Zamościa Andrzeja Wnuka. Wnuk jest bezpartyjnym członkiem rady samorządowej przy Porozumieniu. W wyborach na prezydenta Zamościa w 2014 r. startował jako bezpartyjny kandydat z poparciem PiS, popierał go wtedy także Gowin. W maju tego roku PiS wycofało poparcie dla Wnuka. W październiku prokuratura przedstawiła prezydentowi Zamościa zarzuty przekroczenia uprawnień i przywłaszczenia mienia; Wnuk utrzymuje, że jest niewinny.

Gowin powiedział, że informacja o zarzutach prokuratorskich wobec Wnuka była zaskoczeniem, „ale dopóki nie ma wyroku skazującego, jest domniemanie niewinności”. Dodał, że w sprawie poparcia Wnuka w nadchodzących wyborach „struktury regionalne Porozumienia będą jeszcze debatować”, rozmowy mają być prowadzone z PiS i z samym Wnukiem.

Lider Porozumienia podkreślił, że partia intensywnie przygotowuje się do wyborów samorządowych. „Na terenie woj. lubelskiego w wyborach do sejmiku wojewódzkiego chcemy startować z list Zjednoczonej Prawicy, a więc ze wspólnych list PiS, Porozumienia i Solidarnej Polski. Jeśli chodzi o niższy szczebel samorządu - rady powiatu, rady gmin - tutaj decyzje będą autonomicznie podejmowane przez struktury regionalne Porozumienia” – powiedział Gowin.

Podkreślił, że w ciągu niespełna trzech tygodni do partii Porozumienie w Lubelskiem przyłączyło się około 150 osób, w tym wielu samorządowców, m.in. wiceprezydent Białej Podlaskiej Adam Chodziński, radny sejmiku woj. lubelskiego Stanisław Misztal. „Toczą się rozmowy na temat dołączenia do Porozumienia kolejnych radnych wojewódzkich” – zaznaczył Gowin.

Sejm uchwalił w piątek zmiany w ordynacji wyborczej, które zakładają m.in. dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast liczoną od wyborów samorządowych w 2018 r. Według tej ustawy nie będzie głosowania korespondencyjnego.

Senator Andrzej Stanisławek z Porozumienia zapowiedział starania o wprowadzenie możliwości głosowania korespondencyjnego, podczas prac nad ustawą w Senacie.

„Będziemy się starali, żeby głosowanie korespondencyjne wróciło do tej ustawy, ponieważ ten brak wyklucza ludzi z reguły samotnych, upośledzonych w różnym zakresie, którzy mogliby głosować korespondencyjnie. Ta niepełnosprawność nie może im uniemożliwić wyboru władz lokalnych” – powiedział Stanisławek.