Organizacja dobroczynna o nazwie Passage zajmująca bezdomnymi wyprodukowała instalację wideo "Look the Other Way" (popatrz z drugiej strony), mającą na celu zmianę postaw przechodniów na widok ludzi śpiących zimą na ulicach.

"Zbyt często przechodzimy obok ludzi na ulicach, nie zastanawiając się wcale" - mówi Nichola Wilson z organizacji Passage, która prowadzi schronisko i ośrodek dzienny dla bezdomnych.

"Byliśmy zdumieni siłą oddziaływania naszego filmu w technologii rzeczywistości wirtualnej. Nawet personel Passage, codziennie pracujący na tym polu, był przytłoczony tym, co zobaczył podczas sesji rzeczywistości wirtualnej" - dodała.

Jak pisze Reuters, bezdomność w Anglii rośnie; w zeszłym roku według organizacji dobroczynnej Crisis opiekującej się bezdomnymi ponad 4100 ludzi sypiało na ulicach.

Po założeniu specjalnych okularów i słuchawek oraz okryciu się kocem uczestnik sesji przez kilka minut mógł oglądać świat z perspektywy bezdomnych. Uczestnicy mówili po niej o uczuciu wstydu, poczuciu odrzucenia i izolacji.

"To okropne uczucie - jak gdyby społeczeństwo w ogóle o tobie zapomniało" - powiedział jeden z nich. (PAP)