"Przyjęliśmy do wiadomości wczorajszą dymisję premier (Beaty) Szydło, czy raczej zapowiedź (dymisji). To wydarzenie w polityce wewnętrznej w sąsiednim kraju, którego nie chcę komentować" - oświadczył Seibert na cotygodniowym spotkaniu z dziennikarzami w Berlinie.

"Jesteśmy bardzo zainteresowani bliską, nacechowaną zaufaniem współpracą z Polską, która jest naszym przyjacielem, sąsiadem i partnerem" - zaznaczył rzecznik wypowiadający się w imieniu kanclerz Angeli Merkel.

Seibert ocenił obecną współpracę jako bliską i przypomniał, że w tym roku Merkel spotkała się dwukrotnie z Szydło: na Targach w Hanowerze oraz podczas wizyty w Warszawie w lutym. "Jesteśmy przekonani, że także z nowym szefem rządu będziemy blisko współpracować" - powiedział.

Reklama

Rzecznik zastrzegł, że nie chce oceniać relacji polsko-niemieckich w minionych dwóch latach. Zaznaczył, że w tym czasie "zawsze istniała możliwość otwartej wymiany zdań", zarówno na tematy łączące oba kraje, jak i na tematy "oceniane, przede wszystkim przez Komisję Europejską, krytycznie". (PAP)