Podczas skoordynowanej akcji przeprowadzonej we wtorek w kilku miejscach w Budapeszcie i innych miastach Węgier skonfiskowano gotówkę o wartości prawie 460 tys. euro.

Zatrzymania miały związek ze śledztwem włoskiej policji podatkowej przeciwko organizacji przestępczej, której członkowie prali i rozdzielali pieniądze uzyskane dzięki przestępstwom związanym z handlem narkotykami i bronią oraz nielegalną imigracją. Według danych śledztwa prania pieniędzy dokonywali członkowie grupy działający we Włoszech, a pozostali organizowali i nadzorowali transport gotówki w partiach po kilkaset euro.

W związku z tą sprawą sąd w Mediolanie nakazał zatrzymanie 13 osób, w tym trzech obywateli Syrii przebywających na Węgrzech.

Syryjczyków schwytano podczas akcji z udziałem włoskiego śledczego, w trakcie której przeprowadzono rewizję w pięciu miejscach i skonfiskowano gotówkę w dolarach, euro i forintach, złotą biżuterię ważącą 3 kg, komputery oraz telefony. Jednocześnie zajęto pięć rachunków bankowych w dwóch węgierskich instytucjach finansowych, na których znajdowały się pieniądze o równowartości ponad 200 tys. euro.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)