Według resortu rozwoju nie można mówić o konkurencyjnej gospodarce opartej na innowacjach bez umożliwienia obywatelom i przedsiębiorcom szybkiego i wygodnego dostępu do cyfrowych rozwiązań.

Dlatego Ministerstwo Rozwoju przygotowało projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z rozwojem płatności elektronicznych. Zdaniem MR, oprócz upowszechnienia ich stosowania zmiana ma przyczynić się do zastąpienia części transakcji gotówkowych cyfrowymi instrumentami płatniczymi, czyli kartami, przelewami, blikiem oraz płatnościami mobilnymi.

"Nie mówimy o całkowitym zaniku gotówki. Chcemy zagwarantować obywatelom prawo do swobodnego decydowania o formie płatności w sektorze prywatnym i publicznym" – wyjaśnia cytowany w komunikacie MR wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński.

Wskazano, że korzyści związane ze zwiększeniem obrotu bezgotówkowego dotyczą kilku obszarów. "Dla obywateli to przede wszystkim wygoda i bezpieczeństwo, oszczędność czasu i pieniędzy. Dla instytucji to usprawnienie pracy oraz zmniejszenie kosztów obsługi klientów. Przedsiębiorcy będą mogli pozyskać nowych klientów, m.in. poprzez oferowanie nowych usług w oparciu o terminale, jak i skorzystać z Funduszu Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego" - uważa MR.

Natomiast korzyści dla państwa to uszczelnienie systemu poboru podatków, zapobieganie procederowi prania pieniędzy i unowocześnienie działania służb skarbowych i celnych.

W komunikacie wyjaśniono, że w ciągu ostatnich 10 lat udział płatności bezgotówkowych w ogólnej liczbie transakcji wzrósł 10-krotnie, a w portfelach Polaków jest ponad 35 mln kart płatniczych.

Zdaniem resortu rozwoju, rośnie popularność platform umożliwiających płatności smartfonem, a celem MR jest wsparcie tych tendencji. "Niezbędne są działania zmierzające do wzrostu liczby posiadanych i wykorzystywanych elektronicznych instrumentów płatniczych. Konieczny jest także rozwój infrastruktury w miejscach, gdzie dotąd nie były one dostępne (sektor publiczny i prywatny)" - oceniono.

Zgodnie z informacją MF proponowana zmiana w ordynacji podatkowej i ustawie o opłacie skarbowej nakazuje podmiotom publicznym zapewnienie możliwości dokonywania płatności w formie bezgotówkowej. Urzędy zostaną wyposażone nieodpłatnie w terminale płatnicze w ramach Programu upowszechnienia płatności bezgotówkowych w administracji, realizowanego przez MR wspólnie z Krajową Izbą Rozliczeniową.

Zmiana w ustawie o egzekucji ma umożliwić zapłatę dochodzonych w egzekucji należności za pomocą kart płatniczych, czy też aplikacji elektronicznych.

Natomiast propozycja zawarta w ustawie o usługach płatniczych przewiduje, że klient będzie miał prawo dokonywać płatności bezgotówkowych w punktach handlowo-usługowych. Oznacza to, że przedsiębiorcy realizujący sprzedaż w lokalu będą musieli zapewnić możliwość dokonywania płatności za pomocą elektronicznych instrumentów płatniczych.

"Przepis będzie dotyczył firm, które posiadają kasę fiskalną. Przedsiębiorcy będą musieli przyjmować przynajmniej jeden z powszechnie dostępnych instrumentów elektronicznych np. przelewy, płatności kartą płatniczą lub telefonem. Aby ułatwić firmom rozpoczęcie przyjmowania płatności bezgotówkowych uruchamiane są na rynku inicjatywy takie jak Fundusz Wsparcia Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego, które pozwolą na bezpłatne wprowadzenie płatności elektronicznych do firmy" - dodano w komunikacie.

Konsultacje publiczne potrwają do 12 grudnia br.(PAP)

autor: Marcin Musiał

edytor: Marek Michałowski