Pomorska policja udaremniła przemyt 20 kilogramów marihuany. Narkotyki zostały przywiezione do Polski z Hiszpanii. Najprawdopodobniej miały trafić na teren woj. pomorskiego. W sprawie zatrzymano dwóch mężczyzn. Obydwaj zostali tymczasowo aresztowani.

O zatrzymaniu mężczyzn i przechwyceniu marihuany poinformowała w czwartek Grażyna Wawryniuk, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, która to jednostka nadzoruje śledztwo prowadzone przez funkcjonariuszy Wydziału do Walki z Przestępczością Narkotykową Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

Wawryniuk wyjaśniła, że do zatrzymania mężczyzn w wieku 30 i 47 lat, doszło 18 listopada na terenie Dolnego Śląska. "Jak ustalono, jeden z mężczyzn nabył środki na terenie Hiszpanii. Drugi przewiózł je do Polski" – wyjaśniła rzecznik.

Michał Sienkiewicz z zespołu prasowego pomorskiej KWP dodał, że zatrzymanie mężczyzn miało miejsce w momencie, gdy marihuana była przenoszona z ciężarówki, którą jeden z podejrzanych przywiózł narkotyki z Hiszpanii do auta osobowego. "Narkotyki miały trafić na teren województwa pomorskiego" – zaznaczył Sienkiewicz dodając, że udaremnienie przemytu i zatrzymanie podejrzanych było "efektem działań operacyjnych policji".

Wawryniuk poinformowała, że prokuratura przedstawiła obu mężczyznom zarzut "popełnienia wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami przestępstwa z art. 55 ust. 1 i 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, to jest dokonania wewnątrzwspólnotowego nabycia oraz przewiezienia znacznej ilości środków odurzających".

Rzecznik dodała, że zarzucone podejrzanym przestępstwo jest zbrodnią zagrożoną karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 3 lata.

Wawryniuk poinformowała też, że na wniosek prokuratury, sąd tymczasowo aresztował obu podejrzanych na trzy miesiące. (PAP)

autor: Anna Kisicka