Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin był gościem uroczystego posiedzenia senatu Politechniki Gdańskiej zorganizowanego z okazji jubileuszy kilku uczelnianych organizacji.

Gowin podkreślił, że Politechnika Gdańska "to jedna z tych uczelni, gdzie wyczuwa on największy dynamizm działania, największą otwartość na dobrze rozumianą reformę, największą wolę współpracy i wykorzystanie szansy, jaką jest +Konstytucja dla nauki+".

Zaznaczył, że jednym z elementów strategii rozwoju nauki szkolnictwa wyższego, przyjętej przez jego ministerstwo na lata 2015-19 – są działania związane ze zbudowaniem pomostu pomiędzy nauką a gospodarką. "Przez ostatnich 20 lat o innowacyjności mówiliśmy dużo, mniej w tej dziedzinie udało nam się dokonać. Jeżeli już były jakieś działania, to one miały charakter dorywczy, chaotyczny, z doskoku" – zaznaczył.

Przypomniał, że w ostatnich dwóch latach w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego we współpracy z innymi resortami, "włożono bardzo wiele wysiłku, aby przełamać tą fatalną dla Polski tendencję i zbudować spójny, skuteczny system złożony z ustaw, przepisów, ulg i programów, dzięki którym Polska będzie mogła uniknąć tak zwanej pułapki średniego wzrostu".

"Dobra współpraca między nauką a biznesem to jest niezbędny warunek, aby Polska się rozwijała gospodarczo, żeby podnosił się poziom zamożności" – mówił Gowin. Przypomniał, że od początku tego roku obowiązuje już ustawa o innowacyjności, która przewiduje m.in. "realne" ulgi podatkowe dla przedsiębiorstw angażujących się we współpracę z instytutami naukowymi. "Ale jest też wiele rozwiązań zachęcających do współpracy z biznesem naukowców" – zaznaczył wicepremier.

W ślad za pierwszą ustawą o innowacyjności, w toku szerokich konsultacji ze środowiskiem akademickim i przedsiębiorcami, przygotowano białą księgę wyliczającą utrudnienia, jakie mogą stać na drodze innowacyjności - powiedział. W efekcie powstała druga ustawa o innowacyjności, uchwalona już przez Sejm i Senat. "Pan prezydent zapowiedział, że podpisze ją jeszcze w tym tygodniu" – dodał.

Ocenił, że ta ustawa "ma charakter przełomowy". "Za sprawą tej ustawy od 1 stycznia 2018 roku przedsiębiorca, który zainwestuje złotówkę w badania i rozwój, będzie mógł sobie odpisać od podstawy opodatkowania 2 zł" – powiedział Gowin. Dodał, że ustawa przewiduje "jeszcze korzystniejsze rozwiązania dotyczące centrów badawczo-rozwojowych".

„Po wejściu w życie tych rozwiązań staniemy się krajem, który należy do ścisłej światowej czołówki, jeżeli chodzi o tworzenie warunków, przynajmniej podatkowych warunków, do rozwoju innowacyjnej gospodarki i badań” – powiedział też Gowin.

Dodał, że ulgi podatkowe to jest "ten najważniejszy instrument wspierania przedsiębiorczości i innowacyjności, a drugim instrumentem są dotacje, które w przypadku innowacyjności przyznawane są przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju".

"Badania i rozwój to nie jest coś, co ma być tylko dźwignią rozwoju nauki. Badania i rozwój mają służyć rozwojowi polskiej gospodarki, rozwojowi bardzo wymiernemu. (…) Uważam, że najbardziej miarodajnym kryterium sukcesu jest powstanie odpowiednio licznej grupy firm średnich czy dużych z polskim kapitałem" – mówił Gowin.

6 października 1904 roku cesarz Wilhelm II uroczyście otworzył w Gdańsku Królewsko-Pruską Wyższą Szkołę Techniczną. Od momentu powołania uczelni, obok Niemców, studiowali na niej także Polacy, którzy tworzyli własne organizacje studenckie. W 2017 roku przypadają rocznice związane z istnieniem dwóch z nich: 95-lecie obchodzi Akademicki Związek Sportowy a 85-lecie Akademicki Związek Morski RP (jego tradycje kultywuje obecnie Akademicki Klub Morski).

W 1945 r. w obiektach niemieckiej uczelni powołano Politechnikę Gdańską. W tym roku przypada 60. rocznica powołania na tej uczelni unikalnego wówczas w skali kraju Parlamentu Studentów. 60-lecie powstania obchodzi także Studencka Agencja Radiowa. Tak samo długą tradycję ma działalność przedsiębiorcza studentów PG (w 1957 roku na uczelni powstało Studenckie Przedsiębiorstwo Wytwórczo-Usługowe, które w 1960 r. zastąpiła Studencka Spółdzielnia Pracy Techno-Service).

W tym roku przypada także 40. rocznica powstania Studenckich Komitetów Solidarności działających na PG oraz 30-lecie Stowarzyszenia Absolwentów Politechniki Gdańskiej. (PAP)

autor: Anna Kisicka