Na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie poseł PiS Jan Mosiński przypomniał, że wraz z posłem Pawłem Lisieckim i radnym Jackiem Ozdobą złożył we wrześniu zawiadomienie do prokuratury ws. willi gen. Wojciecha Jaruzelskiego na ul.Ikara 5. "Otrzymaliśmy odpowiedź, że prokuratura wszczęła śledztwo" - podkreślił.

Politycy przypomnieli, że w tej sprawie tej posesji, 21 kwietnia 1979 r. przedstawiciele Skarbu Państwa ustanowili użytkowanie wieczyste na rzecz małżeństwa Jaruzelskich. Jak powiedzieli decyzja ta była poprzedzona decyzją z 19 kwietnia 1971 r., która "odmawiała przedwojennej właścicielce, pani Przedpełskiej, ustanowienia prawa użytkowania wieczystego gruntu nieruchomości przy ul. Ikara 5 na ich rzecz".

O wszczęciu śledztwa w tej sprawie prokuratura poinformowała 20 października. Dotyczy ono "przekroczenia uprawnień i niedopełniania obowiązków służbowych, w czerwcu 2012 r., przez urzędników Zarządu Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy, działających w celu osiągnięcia korzyści majątkowej na rzecz ustalonych osób korzystających z prawa użytkowania wieczystego posesji położonej w Warszawie przy ul. Ikara 5, w związku z wydaniem decyzji o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności w/w działki, czym działano na szkodę interesu publicznego lub prywatnego".

Chodzi o artykuł 231 Kodeksu karnego dotyczący takiego nadużycia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego; grozi za to nawet do 10 lat więzienia.

Łukasz Kondratko poinformował, że członkowie komisji chcą też zwrócić się do prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, aby wskazała, czy w okresie pełnienia przez nią obowiązków prezydenta stolicy podejmowała decyzje o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. "Również na rzecz osób, które w rozumieniu przepisów ustawy o IPN, były funkcjonariuszami państwa komunistycznego, bądź też po prostu byli funkcjonariuszami organów bezpieczeństwa państwa w rozumieniu przepisów tej ustawy" - podkreślił.

"Chodzi nam tylko o to, aby pani prezydent udzieliła odpowiedzi dot. liczby takich decyzji i liczby decyzji, w których zastosowana była bonifikata przy tego typu przekształceniu" - zaznaczył Kondratko. (PAP)

autor: Edyta Roś