Sąd Najwyższy w Madrycie poinformował w czwartek, że przejmie od sądu katalońskiego postępowania dotyczące referendum w sprawie niepodległości Katalonii, które hiszpańskie władze uznają za nielegalne.

Decyzja Sądu Najwyższego dotyczy grupy deputowanych regionalnego parlamentu, którym postawiono między innymi zarzuty nieposłuszeństwa i utrudniania działania wymiaru sprawiedliwości.

Wcześniej w czwartek przed Sądem Najwyższym w Madrycie przesłuchana została zdymisjonowana szefowa regionalnego parlamentu Katalonii Carme Forcadell wraz z pięciorgiem byłych deputowanych. Sędzia może postanowić o umieszczeniu ich w tymczasowym areszcie.

Hiszpański prokurator generalny Jose Manuel Maza zapowiedział w ubiegłym tygodniu, że chce postawienia byłym katalońskim przywódcom zarzutów rebelii, działalności wywrotowej i malwersacji. Za te przestępstwa grożą w Hiszpanii kary - odpowiednio - 30, 15 i 6 lat więzienia.

Po ogłoszeniu niepodległości przez kataloński parlament 27 października hiszpański Senat zaaprobował przejęcie przez rząd w Madrycie władzy w Katalonii, by zahamować proces odrywania się tego regionu od reszty kraju. W środę Trybunał Konstytucyjny unieważnił katalońską deklarację niepodległości.(PAP)

fit/ mc/