44-letnia poseł Partii Konserwatywnej i porucznik rezerwy w brytyjskiej marynarce wojennej Penny Mordaunt została mianowana w czwartek nowym ministrem rozwoju międzynarodowego. Zastąpi na tym stanowisku Priti Patel, która w środę podała się do dymisji.

Mordaunt ostatnio była wiceministrem pracy i świadczeń emerytalnych, a wcześniej - wiceministrem obrony ds. sił zbrojnych w rządzie Davida Camerona.

W kampanii przed ubiegłorocznym referendum ws. wyjścia z Unii Europejskiej nowa minister opowiedziała się za opuszczeniem Wspólnoty.

W środę wieczorem ze stanowiska minister rozwoju międzynarodowego zrezygnowała Priti Patel, po tym gdy brytyjskie media ujawniły serię jej spotkań z udziałem izraelskich polityków i aktywistów, które nie były wcześniej uzgodnione z brytyjskim MSZ ani premier Theresą May.

Wielka Brytania jest jednym z największych darczyńców pomocy międzynarodowej na świecie. Jako jeden z sześciu krajów na świecie realizuje obietnicę wydawania 0,7 proc. dochodu narodowego na wsparcie biedniejszych państw przez programy pomocowe, m.in. UK Aid.

Z Londynu Jakub Krupa (PAP)