Republikanie w Kongresie USA wezwali w czwartek do dokonania wielu zmian w systemie podatkowym, w tym do redukcji opodatkowania przedsiębiorstw do 20 proc. z obecnych 35 proc. i zmniejszenia liczby progów podatkowych dla osób fizycznych - informuje Reuters.

Powołując się na uzyskany dokument w tej sprawie, Reuters pisze, że komisja Izby Reprezentantów ds. podatków zaproponowała m.in. podwojenie standardowej kwoty wolnej od podatku dla osób rozliczających się indywidualnie i rodzin, wprowadzenie limitu 10 tys. dolarów odpisu od stanowych i lokalnych podatków od nieruchomości.

Reuters odnotowuje, że dokument, który uzyskał, zawiera szczegóły projektu ustawy, który - jak się oczekuje - będzie jeszcze modyfikowany i że miną jeszcze tygodnie, a może i miesiące, zanim Kongres podejmie rozstrzygające działania.

Według Republikanów projekt zakłada redukcję podatków o ok. 1,5 biliona dolarów w ciągu dekady.

Agencja odnotowuje, że proponowane rozwiązania są w znacznej mierze zgodne z oczekiwaniami wobec planu redukcji podatków, nad którym Republikanie pracują od tygodni.

"New York Times” podaje, że utrzymano najwyższą stopę podatkową – 39,6 proc. - dla opodatkowujących się wspólnie małżonków z grupy najwięcej zarabiających (powyżej 1 miliona dolarów rocznie). Przewidziano też zwiększenie ulg podatkowych na dzieci, ale także likwidację niektórych ulg podatkowych, w tym odpisu kosztów opieki medycznej.

Proponuje się ograniczenie odpisu odsetek od kredytów hipotecznych, przy czym miałoby to dotyczyć dopiero tych, którzy zaciągną takie kredyty po wejściu w życie zmian w systemie podatkowym.

Agencja Associated Press pisze, że plan przewiduje, iż typowa czteroosobowa rodzina z dochodem brutto w wysokości 59 tys. dolarów oszczędzi w przyszłym roku na podatkach 1182 dolary. AP zwraca uwagę, że prezydent Donald Trump optymistycznie ocenia możliwość uchwalenia ustawy podatkowej do końca roku.

Demokraci twierdzą, że plan podatkowy faworyzuje przedsiębiorstwa i bogatych. Ostrzegają, że wzrośnie obciążenie podatkowe klasy średniej.(PAP)