Dupree zmarła w nocy z soboty na niedzielę po długiej chorobie.

Do Afganistanu przyjechała w 1962 roku i większość życia poświęciła zbieraniu i dokumentowaniu historycznych artefaktów.

Zgromadziła olbrzymią kolekcję książek, map, fotografii, a nawet rzadkich nagrań muzyki folkowej. Wszystko znajduje się w zbiorach Uniwersytetu w Kabulu. Dupree była na tej uczelni dyrektorką Afgańskiego Centrum.

Reklama

Jest autorką pięciu książek na temat Afganistanu, w tym książki o zrujnowanym przez talibów w 2001 roku muzeum w Kabulu, które zawierało niegdyś bezcenną kolekcję sztuki buddyjskiej, hinduskiej i islamskiej z terenów Afganistanu. Dupree nazwała kabulski zbiór zabytków "największym świadectwem antyku odziedziczonym przez świat".

W 2007 roku założyła fundację Louis and Nancy Hatch Dupree Foundation, organizację charytatywną, która promuje badania i wzrost świadomości na temat historii i kultury Afganistanu.

Wielu Afgańczyków uważało Amerykankę za jedną z nich; w mediach społecznościowych pojawiły się setki wpisów z kondolencjami - odnotowuje agencja Associated Press. (PAP)