Dwie spółki Skarbu Państwa: Polska Grupa Zbrojeniowa i Exatel, ogłosiły wczoraj, że łączą siły i powołują wspólnie spółkę QBiTT, której głównym zadaniem będzie dostarczanie rozwiązań z obszaru cyberbezpieczeństwa dla sektora zbrojeniowego.
Obie spółki blisko współpracują z MON i mają ambicje działania w nowych technologiach związanych ze sferą cybernetyczną. Resort obrony zaś planuje wydatki w tej dziedzinie. Tylko na Centrum Operacji Cybernetycznych zamierza wydać 2 mld zł.
Na razie brakuje szczegółowych informacji, czym nowa spółka miałaby się zajmować. – Ma oferować kompetencje cybernetyczne na potrzeby sektora zbrojeniowego. W dziedzinie oprogramowania, analityki, software’u. Czyli gdy w zbrojeniówce pojawi się potrzeba nowych rozwiązań, to QBiTT będzie gotowy, by na nie odpowiedzieć – mówi nam Piotr Mierzwiński, rzecznik prasowy Exatela.
Wczoraj podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach ogłoszono również podpisanie kontraktu między wojskiem a Polską Grupą Zbrojeniową na dostawę 53 tys. sztuk karabinków MSBS, czyli Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej Grot. – Jeszcze w tym roku do polskich żołnierzy ma trafić ponad tysiąc sztuk – deklarował na konferencji prasowej minister obrony Antoni Macierewicz.
Nie ma jeszcze gotowego harmonogramu na dostawę kolejnych sztuk karabinów, ale wiadomo, że trafią do wojsk lądowych, specjalnych i obrony terytorialnej. – Wartość kontraktu to ok. 500 mln zł – wyjaśnia Robert Papliński z biura komunikacji PGZ.
Z dużym prawdopodobieństwem można zakładać, że w tym roku do spółek grupy trafią kolejne kontrakty. Zakup śmigłowców wydaje się w tym roku mało prawdopodobny, nie jest również pewne, czy do końca grudnia uda się podpisać umowę na dwie baterie zestawów Patriot. Jeśli nie, to pieniądze z budżetu MON trafią najpewniej do polskiego przemysłu.
W czasie gdy szef MON ogłaszał zakup karabinków, gen. Mirosław Różański, były dowódca generalny, który niedawno odszedł z wojska, ogłosił powstanie fundacji Stratpoints, która ma stanowić przestrzeń do debaty na tematy związane z bezpieczeństwem, rozwojem i weteranami. Jednym z wiceprezesów został były szef Inspektoratu Uzbrojenia gen. Adam Duda, drugim były szef Polskiej Grupy Zbrojeniowej Wojciech Dąbrowski.