Zmiany w unijnej dyrektywie o pracownikach delegowanych są trudne do przyjęcia i uderzają w konkurencyjność polskich firm transportowych – powiedziała we wtorek PAP szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. Potwierdziła, że skorzysta z zaproszenia francuskiej minister pracy ws. pracowników delegowanych.

Szef MSZ Witold Waszczykowski pytany we wtorek na konferencji prasowej, czy Polska będzie starała się zablokować niekorzystne dla Polski zmiany w unijnej dyrektywie o pracownikach delegowanych, powiedział: "Jako dyplomaci jesteśmy zobligowani do tego, by szukać kompromisu. Podjęliśmy rozmowy ze stroną francuską i dzisiaj uzyskaliśmy zaproszenie francuskiej minister pracy dla minister Elżbiety Rafalskiej, aby podjąć konsultacje z Polską".

"Dopóki podejmujemy te rozmowy, to absolutnie wierzymy, walczymy do końca" – powiedziała Rafalska, odnosząc się do zaproszenia francuskiej minister pracy ws. pracowników delegowanych.

Szefowa MRPiPS zwróciła uwagę, że rząd próbował złagodzić "drakońskie i trudne do przyjęcia przepisy" ws. pracowników delegowanych. "Uderzają one w konkurencyjność naszych polskich firm" – oceniła. Zwróciła uwagę, że przy procedowaniu tych rozwiązań w Brukseli została wprowadzona procedura żółtej kartki".

Paweł Żebrowski (PAP)