Polska delegacja parlamentarna kierowana przez wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego przebywała od wtorku do czwartku z wizytą na Białorusi. W trakcie wizyty polscy parlamentarzyści spotkali się m.in. wicepremierem Michaiłem Rusym, wiceszefem MSZ Alehiem Krauczenką, kierownictwem Izby Reprezentantów białoruskiego dwuizbowego parlamentu, Zgromadzenia Narodowego oraz z Polonią.

Trzaskowski w piątek konferencji prasowej w Sejmie przekonywał, że miejsce polskiej dyplomacji jest w tej chwili w Brukseli a nie w Mińsku. "W momencie, kiedy miejsce polskiej dyplomacji, również parlamentarnej powinno być w Brukseli, bo tam toczą się w tej chwili najważniejsze dla nas debaty, panowie z PiS wybierają się na Białoruś" – zaznaczył.

"W momencie, kiedy zapowiedziane są agresywne ćwiczenia rosyjsko-białoruskie ZAPAD 2017, posłowie PiS wydają się być zafascynowani Białorusią – dodał polityk PO. Według niego żaden z klubów opozycyjnych „ani Platforma Obywatelska, ani Nowoczesna, ani prezydium Sejmu” nie zostały o tym wyjeździe poinformowane.

Reklama

W związku z tym, Platforma pyta marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego "dlaczego delegacja parlamentarna jedzie na Białoruś". Jak ocenił, tak naprawdę jest to delegacja Ryszarda Terleckiego, a nie całego Sejmu.

Trzaskowski zastanawiał się też, czy dzięki tej wizycie zostaną załatwione jakiekolwiek ważne dla Polski kwestie. Wśród tych spraw wymienił statut związku Polaków, który jego zdaniem dalej jest nielegalny na Białorusi i kwestię małego ruchu granicznego.

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki pytany przez PAP czy kluby opozycyjne zostały powiadomione o wizycie odpowiedział, że tak. Jak poinformował wśród delegacji polskiego parlamentu był m.in. szef Zespołu Parlamentarnego ds. współpracy Polsko-Białoruskiej poseł Kukiz'15 Adam Andruszkiewicz.

Wśród członków polskiej delegacji, która przebywała na Białorusi do czwartku, byli m.in. Piotr Naimski, pełnomocnik polskiego rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, wiceminister rozwoju Witold Słowik, posłanka PiS i rzeczniczka tej partii Beata Mazurek poseł Włodzimierz Bernacki.

Wicemarszałek Terlecki poinformował PAP, że polska delegacja w trakcie rozmów na Białorusi omawiała sprawy związane z polskim szkolnictwem, polskimi organizacjami, dostępnością polskiej telewizji na Białorusi. Dodał, że tematem rozmów były także kwestie gospodarcze i sytuacja polityczna w Europie Środkowo-Wschodniej.

Polska delegacja spotkała się na Białorusi ze zwierzchnikiem białoruskich katolików arcybiskupem Tadeuszem Kondrusiewiczem oraz z redaktorami naczelnymi dwóch niezależnych białoruskich gazet – Josifem Siaredziczem z "Narodnej Woli" i Andrejem Dynką z "Naszej Niwy", a także z przedstawicielami opozycji i środowisk niezależnych. (PAP)