Przyzwoitość jest jedną z wartości, które legły u podstaw „Solidarności” – mówił w czwartek do uczestników wiecu, który KOD zorganizował w Gdańsku b. opozycjonista z czasów PRL Władysław Frasyniuk. Dodał, że „lojalność wobec konstytucji, to jest element przyzwoitości”.

Zorganizowany przed Salą BHP wiec był częścią zorganizowanych przez KOD obchodów 37. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Uczestnicy wiecu wysłuchali przemówienia Frasyniuka dzięki połączeniu z Wrocławiem, gdzie zorganizowano podobne spotkanie.

„Pierwsza Solidarność to był ruch obywatelski” – mówił Frasyniuk dodając, że nazwa Niezależny Samorządny Związek Zawodowy była konieczna, bo taki „był wymóg polityczny”. „Inaczej nie mogliśmy się nazwać, bo byliśmy ludźmi, którzy strajkowali na terenie swoich zakładów pracy” – powiedział.

Podkreślał, że strajk z sierpnia 1980 r. był „pierwszym strajkiem w historii Polski, kiedy nikt nikogo nie pytał skąd przychodzi”. „Na strajk przychodzili ludzie, którzy chcieli coś ze sobą wspólnie zrobić dla siebie, dla swojego środowiska, dla polskiego państwa” – mówił Frasyniuk.

Dodał, że istotną rzeczą jest pamięć o wartościach, które legły u podstaw „Solidarności”. „A przypomnę jedną wartość, która była wówczas niezwykle istotna, a która dzisiaj jest nieobecna w życiu publicznym – przyzwoitość” – powiedział dodając, że ta wartość jest też bardzo ważna dziś, w „niezwykle trudnych czasach”. „Lojalność wobec konstytucji, to jest element przyzwoitości” – podkreślił Frasyniuk.