Zachodniopomorscy politycy Platformy Obywatelskiej, PSL i Nowoczesnej zaapelowali do premier Beaty Szydło o wprowadzenie w regionie stanu klęski żywiołowej. Jak podkreślają, intensywne opady deszczu nie pozwalają rolnikom zakończyć żniw.

Prezes zachodniopomorskiego PSL i wicemarszałek województwa Jarosław Rzepa powiedział w czwartek dziennikarzom, że sytuacja zachodniopomorskich rolników jest "tragiczna". "Zaawansowanie żniw w naszym regionie jest na poziomie 54 proc., tak źle dawno nie było" - podkreślił.

"Rolnicy pomimo, że świeci słońce nie mogą wjechać na pola sprzętem, który tam grzęźnie" - zaznaczył Rzepa. Jak dodał, w lipcu i sierpniu spadło prawie tyle deszczu, ile wynosi średnia roczna dla województwa.

Straty w rolnictwie szacuje się obecnie na około 36 mln zł - poinformował Rzepa. Zastrzegł jednak, że to dopiero początek i straty być liczone w setkach milionów złotych.

Obok lidera zachodniopomorskiego PSL, w konferencji prasowej przed urzędem wojewódzkim w Szczecinie, wzięli udział także przedstawiciele PO i Nowoczesnej, którzy wystosowali apel do rządu, w którym domagają się m.in. wprowadzenie stanu klęski żywiołowej.

"W obecnej sytuacji wielu rolnikom zagraża utrata płynności finansowej. Niska cena skupu płodów rolnych spowodowana jest złą jakością plonu (bardzo duży porost nasion i zanieczyszczenia). Z informacji docierających od rolników wynika, że osiągnięte dochody, nie pokryją kosztów produkcji" - można przeczytać we wspólnym apelu.

Oprócz wprowadzenia stanu klęski żywiołowej politycy opozycji domagają się także: rekompensat dla rolników za utracone plony, przeniesienia na późniejszy termin spłaty rat za nieruchomości rolne, szybszych wypłat zaliczek płatności obszarowych, umorzenia części lub całości składek w ramach KRUS a także dofinansowania odtworzenia tegorocznych zasiewów oraz zakupu niezbędnych do tego środków produkcji.

Na podstawie ustawy o stanie klęski żywiołowej, stan ten wprowadzany jest przez Radę Ministrów w drodze rozporządzenia na wniosek wojewody lub z własnej inicjatywy. Stan klęski żywiołowej może być wprowadzony dla zapobieżenia skutkom katastrof naturalnych lub awarii technicznych noszących znamiona klęski żywiołowej, oraz w celu ich usunięcia.

Stan klęski żywiołowej może być wprowadzony na obszarze, na którym wystąpiła klęska, a także na obszarze, na którym wystąpiły lub mogą wystąpić jej skutki. Wprowadza się go na czas oznaczony, niezbędny dla zapobieżenia skutkom klęski żywiołowej lub ich usunięcia, nie dłuższy niż 30 dni. Stan ten może zostać przedłużony na czas oznaczony, w drodze rozporządzenia Rady Ministrów, za zgodą Sejmu. (PAP)