Prawie pół tysiąca funkcjonariuszy policyjnej prewencji z całej Polski pełni już służbę w przygranicznym Kostrzynie nad Odrą w Lubuskiem, gdzie w czwartek rozpocznie się 23. Przystanek Woodstock. Z szacunków organizatorów wynika, że we wtorek na terenie festiwalu było ok. 50 tys. ludzi.

Jak poinformował PAP rzecznik lubuskiej policji Marcin Maludy, na parkingach przygotowanych na potrzeby festiwalu znajduje się ponad 3,2 tys. samochodów, a pociągami do Kostrzyna nad Odrą dojechało dotychczas ok. 15 tys. osób. "W mieście i na polu namiotowym festiwalu zaczyna robić się +gęsto+" - powiedział.

"Na razie nie w mieście nie doszło do poważnych incydentów. Odnotowaliśmy 13 przestępstw, głównie związanych z posiadaniem narkotyków i 40 wykroczeń" – powiedział PAP Maludy.

Rzecznik podkreślił, że z uwagi na zagrożenia notowane w Europie Zachodniej policja jest w pełnej mobilizacji. Dlatego do Kostrzyna nad Odrą zjechali policjanci z wielu miejsc w kraju. Przez kilka najbliższych dni w operację związaną z zabezpieczeniem tej ogromnej imprezy masowej zaangażowanych będzie około 1,6 tys. policjantów wszystkich pionów tej służby.

"W przypadku prewencji mamy wsparcie oddziałów i pododdziałów z Warszawy, Łodzi, Poznania, Kielc, Lublina, Płocka, Radomia, Opola i Bydgoszczy. Wspólnie ze swoimi dowódcami stanowią jeden organizm, który funkcjonuje bardzo profesjonalnie" – zapewnił Maludy.

Dodał, że praca policjantów tego pionu nie ogranicza się jedynie do patrolowania ulic Kostrzyn nad Odrą. Wspomagają i współpracują oni również z policjantami z pozostałych pionów, aby zapewnić jak największy poziom bezpieczeństwa w czasie festiwalu.

Do Kostrzyna nad Odrą przybywa coraz więcej osób na festiwal Woodstock. Docierają głównie pociągami i samochodami. Przewoźnicy kolejowi przygotowali łącznie 80 specjalnych pociągów, którymi można dojechać na imprezę z różnych zakątków kraju.

Największy ruch panuje w okolicach kostrzyńskiego dworca, z którego ludzie przemieszczają się na teren dawnego poligonu, gdzie odbywa się Woodstock. Coraz tłoczniej jest także na drogach dojazdowych do miasta i jego ulicach.

Rzecznik WOŚP Krzysztof Dobies powiedział w środę PAP, że nie ma jeszcze aktualnych danych dotyczących liczby osób przebywających na terenie festiwalu. Dodał, że z wtorkowych szacunków wynikało, że tego dnia było tam ok. 50 tys. ludzi.

"Zasadniczo jest bardzo dużo ludzi, ale atmosfera jest bardzo dobra, bardzo spokojna. Noc przebiegała bezproblemowo. Mnóstwo ludzi przyjechało, bawiło się, śpiewało – było czuć tę atmosferę rockandrollowego święta, ale nie było praktycznie istotnych zdarzeń powodujących jakiekolwiek niebezpieczeństwo. Wszystkie służby nasze, a pracuje tutaj ponad 2000 osób w zabezpieczeniu festiwalu, wszystkie te służby mówiły, że była to spokojna, dobra noc, kiedy jeszcze mieliśmy możliwość testowania różnych procedur i zachowań. Cały czas je doskonalimy" – powiedział PAP Dobies.

Dodał, że upalna pogoda nie spowodowała "żadnych istotnych problemów", a w środę jest już nieco chłodniej. Dobies przypomniał, że w środę wystartowała duża część wydarzeń przygotowanych dla woodstockowiczów – rozpoczynają się koncerty w Pokojowej Wiosce Kryszny, działalność otwiera Akademia Sztuk Przepięknych – miejsce wielu warsztatów i zajęć oraz spotkań z zaproszonymi na festiwal gośćmi.

"Przy tych wszystkich aktywnościach będziemy mogli wyczekiwać rozpoczęcia festiwalu, a to rozpoczęcie jutro o 15" – powiedział Dobies.

23. Przystanek Woodstock rozpocznie się w czwartek i potrwa do nocy z soboty na niedzielę. Po raz 14. impreza jest organizowana w Kostrzynie nad Odrą w Lubuskiem. To jeden z największych festiwali muzycznych w Europie, gromadzący co roku po kilkaset tysięcy uczestników, głównie młodych ludzi z całej Polski, ale także z zagranicy.

W tym roku na czterech scenach zaprezentuje się kilkudziesięciu wykonawców z Polski i ze świata. W ramach festiwalowej Akademii Sztuk Przepięknych przewidziano spotkania ze znanymi postaciami świata kultury, polityki i sportu.

Uczestnicy festiwalu będą mogli brać udział w różnych formach warsztatów artystycznych oraz angażować się w szereg inicjatyw społecznych i obywatelskich.

W czasie Przystanku Woodstock zaprezentują się liczne organizacje pożytku publicznego, regiony czy nawet kraje. Będzie na przykład stanowisko promujące walory turystyczne Czech. Ponadto realizowanych będzie gama projektów edukacyjnych oraz sportowych.

Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która tym letnim koncertem chce podziękować wszystkim wolontariuszom i ludziom wspierającym jej styczniowe, finałowe działania. W tym roku w ramach zbiórki publicznej udało się zebrać ponad 105 mln zł. WOŚP zapewnia, że Przystanek Woodstock nie jest finansowany ze środków zebranych podczas Finału.

Podobnie jak przed rokiem, także i teraz impreza ma status imprezy podwyższonego ryzyka. Dla organizatora oznacza to dodatkowe obowiązki, m.in. zapewnienie większych służb porządkowych i informacyjnych czy ograniczenia w sprzedaży alkoholu.

Nad bezpieczeństwem uczestników festiwalu czuwają służby organizatora – ponad 1000 przeszkolonych osób z tzw. "Pokojowego Patrolu" oraz kilkuset zawodowych ochroniarzy tworzących tzw. "Niebieski Patrol".

System zabezpieczenia medycznego tworzy ponad 300 ludzi z "Medycznego Patrolu", przede wszystkim ratowników medycznych, pielęgniarek i lekarzy. W pogotowiu jest 10 ambulansów, na samym terenie festiwalu działa szpital polowy.

Ze strony służb państwowych oprócz policji w zabezpieczenie imprezy zaangażowani są m.in. funkcjonariusze i pracownicy Państwowej Straży Pożarnej, Inspektoratu Transportu Drogowego, Straży Granicznej, Straży Ochrony Kolei, Urzędu Celno–Skarbowego, Sanepidu, Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego czy Urzędu Miejskiego w Kostrzynie nad Odrą.

Biuro prasowe KWP w Gorzowie Wlkp. podało, że opracowane zostały procedury, które mają zapewnić skuteczne działanie służb w przypadku wystąpienia zdarzenia kryzysowego o charakterze masowym.

Burmistrz Kostrzyna nad Odrą Andrzej Kunt zezwolił organizatorom Przystanku Woodstock – Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, na imprezy masowe, które będą się odbywały – zgodnie ze złożonym wnioskiem – na Dużej Scenie, Małej Scenie, w Akademii Sztuk Przepięknych, oraz Pokojowej Wiosce Kryszny. Kunt wskazał przy tym, że te na Scenie Dużej i Małej traktowane będą jako imprezy masowe podwyższonego ryzyka. Tam właśnie obowiązują zaostrzone rygory bezpieczeństwa

Burmistrz zaznaczył także, że szacunkowa liczba osób, jakie łącznie wezmą udział w festiwalu przez wszystkie dni jego trwania, na podstawie m.in. powierzchni terenu, wyniesie 400 tys. osób – a nie, jak wnioskował organizator – 300 tys. Z uwagi na to, burmistrz "nałożył na organizatora obowiązki zapewnienia dodatkowej ilości służb porządkowych wg. takich samych zasad jak dla terenu wyznaczonego przez wnioskodawcę".