Wakacyjnym festiwalom już przypisano etykietę imprez „podwyższonego ryzyka”. Organizatorzy zapewniają, że zachowują wszelkie środki bezpieczeństwa. Policja utwierdza w przekonaniu, że wszyscy uczestnicy koncertów mogą czuć się bezpiecznie. Czy zatem obawy przed ewentualnym zagrożeniem w tej kwestii są uzasadnione?

Czy grozi nam terroryzm? Międzyresortowy Zespół ds. Zagrożeń Terrorystycznych ocenia poziom zagrożenia w Polsce jako niski. Oznacza to brak jakiejkolwiek informacji wskazującej bezpośrednio na zagrożenie o charakterze terrorystycznym. Przez pryzmat zamachów terrorystycznych we Francji czy w Belgii, policja pozostaje jednak przezorna. Tomasz Bartos z Komendy Wojewódzkiej w Gorzowie Wielkopolskim mówi o zabezpieczeniu jednego z największych festiwali w Polsce- Przystanku Woodstock.

-Przystanek Woodstock jest organizowany w innej „rzeczywistości”. Zdarzenia, do jakich doszło m.in. w Paryżu, w Brukseli, czy nawet w niektórych miejscach w Polsce sprawiają, że należy intensywnie działać, aby zapewnić bezpieczeństwo i rozpoznać zagrożenia. To właśnie dlatego policjanci współpracują z innymi służbami i podmiotami odpowiedzialnymi za zapewnienie bezpieczeństwa- stwierdza.

KGP zwraca uwagę na współpracę z ABW, wojskiem, jednostką GROM, strażą pożarną i graniczną. - Bierzemy pod uwagę wszelkie aspekty i na bieżąco analizujemy możliwe warianty wydarzeń - dodaje st.asp. Robert Opas z KGP.

Sami organizatorzy Przystanku Woodstock wydają się być zaskoczeni doniesieniami o rzekomym zagrożeniu, co - jak się okazuje - stwierdzić miała policja i lokalne władze. „Policja podtrzymała opinię w stosunku do Przystanku Woodstock, który w części będzie imprezą o podwyższonym ryzyku. Kiedy z ust wojewody lubuskiego po raz pierwszy usłyszeliśmy taką zapowiedź, przecieraliśmy oczy ze zdumienia”- czytamy w oficjalnym komunikacie. Organizatorzy nie ukrywają zdziwienia i braku zrozumienia co do zaleceń policji. „Opinia policji zawierała stwierdzenia, że festiwal może być obiektem zainteresowania środowisk skrajnie nacjonalistycznych oraz skrajnych środowisk lewackich, co można by porównać do przewidywań, że pierwszego dnia festiwalu spadnie śnieg”- komentują.

Kwestię bezpieczeństwa priorytetowo traktują też organizatorzy festiwalu Open’er.

-Stosujemy się wszelkich wytycznych Ustawy o Bezpieczeństwie Imprez Masowych, podwyższając wymagania w punktach kluczowych dotyczących m.in. wymaganej liczby pracowników ochrony - informuje Biuro Prasowe Alter Art Festival. - Dzięki wymianie doświadczeń z innymi europejskimi agencjami promotorskimi czy corocznym szkoleniom w zakresie imprez masowych Open’er Festival jest przestrzenią bezpieczną. Co roku współpracujemy z Wydziałem Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności miasta Gdynia- informują organizatorzy.

Uspokajają organizatorzy, ale także służby bezpieczeństwa. - Zarówno Światowe Dni Młodzieży, szczyt NATO w Warszawie, zabezpieczenie festiwali to dla policji krótkoterminowe priorytety. Imprezy te zostaną właściwie zabezpieczone, a wszyscy uczestnicy będą mogli czuć się bezpiecznie - odpowiada st.asp. Robert Opas z KGP.