Sekretarz Stanu USA Rex Tillerson wezwał w piątek cztery arabskie państwa do zniesienia blokady lądowej nałożonej na Katar. Oznajmił również, że Waszyngton jest zadowolony z wysiłków Ad-Dauhy we wprowadzeniu w życie memorandum o walce z terroryzmem.

"Mam nadzieję, że cztery państwa rozważą jako gest dobrej woli zniesienie lądowej blokady, która ma negatywny wpływ na mieszkańców Kataru" - powiedział dziennikarzom szef amerykańskiej dyplomacji przed spotkaniem z omańskim ministrem odpowiedzialnym za sprawy zagraniczne Jusufem ibn Alawim ibn Abdallahem w Departamencie Stanu USA.

"Oni (Katar) są bardzo agresywni we wprowadzaniu w życie memorandum, myślę więc, że jesteśmy usatysfakcjonowani ich wysiłkami" - oświadczył Tillerson.

Podczas wizyty Tillersona w Ad-Dausze 11 lipca Katar i Stany Zjednoczone ogłosiły podpisanie dwustronnego memorandum o zwalczaniu finansowania terroryzmu.

Arabia Saudyjska 5 czerwca zerwała stosunki dyplomatyczne z Katarem, oskarżając go m.in. o wspieranie terroryzmu oraz nadmierne zbliżenie z Iranem. W ślad za Rijadem poszły Egipt, Bahrajn i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Kraje te zablokowały połączenia lotnicze, morskie i lądowe z emiratem.