To jest jakiś promyk nadziei, że pan prezydent zrozumiał, jak fatalne ustawy są obecnie procedowane - powiedział PAP rzecznik prasowy Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Waldemar Żurek komentując wtorkowe oświadczenia prezydenta Andrzeja Dudy.

Prezydent Duda zapowiedział w wtorek, że nie podpisze nowej ustawy o Sądzie Najwyższym, nawet jeśli zostanie ona uchwalona w parlamencie, jeśli wcześniej nie zostanie uchwalony złożony przez niego prezydencki projekt nowelizacji ustawy o KRS. W projekcie tym prezydent proponuje, by Sejm wybierał sędziów do KRS większością 3/5 głosów.

"Stoimy dalej twardo na stanowisku, że sędziowie powinni wybierać sędziowską część KRS. Wszystko, co jest ponad to, jest niekonstytucyjne" - zaznaczył sędzia Żurek w rozmowie z PAP. Dodał jednak, że dostrzega "pewien pozytywny ruch prezydenta", który - jego zdaniem - ma na celu wstrzymanie procedowania nowej ustawy o SN.

"Widzę tu pierwszą, bardzo głęboką refleksję pana prezydenta i to jest akurat jakiś promyk nadziei, że prezydent zrozumiał, jak fatalne ustawy są obecnie procedowane" - powiedział sędzia Żurek.