Minister nauki odniósł się do informacji, że podczas wystąpienia prezydenta USA Donalda Trumpa w czwartek na pl. Krasińskich obecna będzie grupa polityków Platformy Obywatelskiej, w tym m.in. Małgorzata Kidawa-Błońska, Rafał Trzaskowski i Andrzej Halicki. Wcześniej PO zapowiadała, że nie pojawi się na pl.Krasińskich. Podkreślano, że nie otrzymali zaproszenia z Kancelarii Prezydenta, tylko z Ambasady USA.

Zdaniem Gowina brak przedstawicieli Platformy Obywatelskiej na pl. Krasińskich w czwartek mógłby narazić polski rząd na obrazę tradycyjnego sojusznika Polski.

„Polska polityka zagraniczna jest dobrze wyłączona z tarć międzypartyjnych. To była dobra polska tradycja przez wiele lat, dzięki temu jesteśmy w NATO i UE. Bardzo bym chciał, aby ta tradycja w przyszłości została zachowana” – powiedział dziennikarzom w Krakowie wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego,. Według niego wcześniejsze plany liderów PO „trudno uzasadnić”.

Reklama

Rzecznik PO Jan Grabiec poinformował we wtorek PAP, że podczas wystąpienia prezydenta USA Donalda Trumpa na pl. Krasińskich obecna będzie grupa polityków Platformy Obywatelskiej, w tym m.in. Małgorzata Kidawa-Błońska, Rafał Trzaskowski i Andrzej Halicki. Dodał, że politycy PO skorzystają z zaproszenia wysłanego w ubiegłym tygodniu przez ambasadę Stanów Zjednoczonych.

Każdy poseł - mówił Grabiec - otrzymał drogą e-mailową zaproszenie na uroczystości i może się jeszcze na nie zgłosić. Przedstawiciele PO będą zasiadać w sektorze przygotowanym przez służby dyplomatyczne USA - dodał.(PAP)