Kolejny szczyt NATO odbędzie się latem przyszłego roku w Brukseli - poinformował w czwartek na konferencji prasowej sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg.

"Przywódcy NATO zdecydowali w ubiegłym miesiącu, żeby zorganizować szczyt w przyszłym roku. Oczekuję, że w 2018 roku szczyt odbędzie się latem tu, w Brukseli" - powiedział Stoltenberg.

Dopytywany przez dziennikarzy, czy może to być lipiec, odpowiedział, że państwa członkowskie uzgodniły miejsce, ale nie ma jeszcze ostatecznej decyzji co do daty. "Jest szerokie poparcie dla tego, żeby szczyt odbył się w Brukseli. Musimy jeszcze podjąć formalną decyzję w sprawie daty" - oświadczył Stoltenberg.

W Brukseli w Kwaterze Głównej NATO trwa spotkanie ministrów obrony państw NATO. Szefowie resortów obrony omawiają m.in. wdrażanie decyzji podjętych na szczycie NATO w Warszawie dotyczących wzmocnienia polityki odstraszania i obrony.

Ostatni szczyt NATO odbył się pod koniec maja w Brukseli. Wzięli w nim udział po raz pierwszy prezydent USA Donald Trump i prezydent Francji Emmanuel Macron. Trump wezwał wtedy państwa Sojuszu do większych wydatków obronnych. Wiele krajów wciąż za mało wydaje na wspólną obronę, 2 proc. PKB to minimum – powiedział na tym spotkaniu amerykański prezydent.

Przywódcy Sojuszu ustalili też na majowym szczycie, że NATO będzie kontynuowało szkolenie sił irackich i afgańskich, zwiększy wsparcie systemu rozpoznania AWACS dla koalicji przeciwko IS, nie zamierza jednak angażować się w działania bojowe. Rozmawiali też o podziale obciążeń między sojusznikami, w tym w wydatkach na obronność.