Musimy wykorzystać impet związany z wyborem Emmanuela Macrona na prezydenta Francji, aby uczynić Europę lepszą - oświadczył we wtorek niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble na forum gospodarczym konserwatywnej CDU.

Scheuble podkreślił, że nie można mieć unii monetarnej bez wspólnej polityki gospodarczej i fiskalnej.

Według ministra Niemcy muszą zagwarantować, że ich gospodarka pozostaje stabilna i godna zaufania bez zaciągania nowego długu. "W wyborach federalnych chodzi o to, w jaki sposób najlepiej osiągnąć stabilne i godne zaufania otoczenie gospodarcze" - powiedział Schaeuble na trzy miesiące przed wyborami parlamentarnymi w Niemczech.

Wskazał ponadto, że decyzja Wielkiej Brytanii o opuszczeniu Unii Europejskiej i wybór Donalda Trumpa na prezydenta USA były jednymi z największych wyzwań stojących przed kontynentem europejskim.

Niemiecki minister dodał, że jeśli Europie nie uda się wesprzeć stabilizacji w Afryce, Unia Europejska będzie musiała stawić czoło kryzysowi migracyjnemu większemu niż ten z 2015 roku, kiedy ponad milion migrantów przybyło na jej granice.

Dodał, że nie wolno pozwolić, aby ludzie tonęli w Morzu Śródziemnym. Podkreślił, że trzeba współpracować z Turcją, aby walczyć z problemem migracyjnym u źródła.