Nie ma powodu, aby wprowadzać złe emocje wokół zapowiadanych zmian w BOR; nasze najważniejsze zadania zostają, są dla nas priorytetem - zapewnił szef BOR gen. Tomasz Miłkowski podczas święta tej formacji. Dodał, że zmiany w BOR są odpowiedzią na dzisiejsze zagrożenia.

W środę Biuro Ochrony Rządu świętuje 93. rocznicę istnienia. Obchody święta rozpoczęły się od wręczenia funkcjonariuszom BOR medali za długoletnią służbę oraz aktów mianowania na pierwszy stopień oficerski i wyższe stopnie służbowe.

Odznaczenia i awanse wręczyli m.in. szef MSWiA Mariusz Błaszczak oraz szef BBN Paweł Soloch.

Reklama

Miłkowski powiedział, że nie ma powodu, aby wprowadzać złe emocje wokół zapowiadanych zmian w BOR. "Proszę wszystkich tych, którzy patrzą na to z pewną rezerwą, o zaufanie i pamięć o tym, że nasze najważniejsze zdania zostają, są dla nas priorytetem" - zapewnił.

Zaznaczył, że zmiany w BOR są odpowiedzią na dzisiejsze zagrożenia. "Zmiana nazwy jest tylko pochodną tego, co chcemy i mamy zrobić, jako formacja, adoptując się do nowej rzeczywistości" - mówił szef BOR.

Oficjalnie 93. rocznica istnienia Biura Ochrony Rządu minęła 12 czerwca 2017 r. Tego dnia 1924 r. ówczesny minister spraw wewnętrznych Zygmunt Hubner powołał brygadę ochronną, której zadaniem było zapewnienie bezpieczeństwa osobie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Jedną z przyczyn powołania brygady ochronnej był udany zamach na prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Gabriela Narutowicza, który przeprowadził 16 grudnia 1922 r. malarz Eligiusz Niewiadomski.