Stany Zjednoczone nie wygrywają w Afganistanie, ale naprawią to jak najprędzej - oświadczył we wtorek w Kongresie szef Pentagonu James Mattis. Dodał, że przygotowuje właśnie nową strategię, którą przedstawi amerykańskim kongresmenom do połowy lipca.
Reklama

"Obecnie nie wygrywamy w Afganistanie. I skorygujemy to tak szybko, jak to możliwe" - powiedział Mattis podczas przesłuchania przed senacką komisją sił zbrojnych.

Dodał, że amerykańska armia podejmuje kroki, aby Ameryka nie zapłaciła za opóźnienie w przedstawieniu i realizacji nowego planu. Nie sprecyzował jednak, o jakiego rodzaju kroki chodzi.

Kierownictwo Pentagonu skrytykował republikański senator John McCain za to, że nie znalazło nowego sposobu na prowadzenie trwającej od 16 lat wojny w Afganistanie. Powiedział Mattisowi, że jeśli Pentagon wkrótce nie przedstawi swej strategii Kongresowi, Pentagon "otrzyma strategię od nas" - informuje agencja Associated Press.

Mattis przyznał, że sprawa nowej strategii dla Afganistanu jest pilna oraz że krytyka senatora McCaina jest uczciwa.

Kontyngent amerykański w Afganistanie liczy obecnie około 8,4 tys. osób, z czego ok. 1,5 tys. amerykańskich żołnierzy uczestniczy w walkach; liczba żołnierzy z sojuszniczych krajów NATO sięga 5 tys. - są to głównie instruktorzy i doradcy.

W ostatnich tygodniach talibscy bojownicy nasilili ataki w Afganistanie, a USA rozważają, czy wysłać do tego kraju od 3 tys. do 5 tys. dodatkowych doradców wojskowych, aby pomagali szkolić afgańskie wojsko i siły bezpieczeństwa, a także wspierali je w walkach z talibami.

W Afganistanie stacjonuje również ok. 30 tys. żołnierzy najemnych, werbowanych przez prywatne koncerny ochroniarskie z USA.