Unijny komisarz ds. budżetu Guenther Oettinger wyraził obawę w wywiadzie dla niemieckiego radia Deutschlandfunk, że słaby wynik torysów w wyborach parlamentarnych w Wielkiej Brytanii może mieć niekorzystny wpływ na negocjacje o Brexicie.

"Pomimo klęski torysów potrzebny jest zdolny do działania rząd, który będzie negocjował wyjście Wielkiej Brytanii (z UE). Nikt tego nie kwestionuje, Brytyjczycy będą prowadzili te negocjacje. Ale gdy ma się do czynienia ze słabym partnerem, istnieje niebezpieczeństwo, że negocjacje będą niekorzystne dla obu stron" - powiedział w piątek Oettinger.

Komisarz powiedział, że dopiero najbliższe dni pokażą, kiedy druga strona będzie mogła rozpocząć rozmowy. Polityk niemieckiej CDU uznał za wątpliwe, że odpowiedzialny za rokowania po stronie brytyjskiej minister David Davis pozostanie na stanowisku.

Reklama

Zdaniem Oettingera sytuacja jest "krytyczna" ze względu na stratę czasu będącą następstwem późnego złożenia przez Wielką Brytanię wniosku o Brexit i przedterminowych wyborów.