Internetową zbiórkę środków na rzecz prześladowanych chrześcijan na Bliskim Wschodzie ogłosiła w czwartek Węgierska Konferencja Biskupów Katolickich.

Celem zbiórki jest wsparcie odbudowy domów irackich chrześcijan powracających do miejsca zamieszkania oraz pomoc w przywracaniu im warunków do codziennego życia - powiedział sekretarz Konferencji Gabor Mohos na konferencji prasowej w Budapeszcie.

Jak podkreślił, do końca sierpnia będzie czynne konto bankowe, na które można przelewać środki na ten cel.

Reklama

Mohos zaznaczył, że członkowie węgierskiego episkopatu stale śledzą sytuację chrześcijan na Bliskim Wschodzie i często spotykają się z przywódcami bliskowschodnich wspólnot chrześcijańskich, którzy informują ich o problemach i nadziejach tamtejszych wiernych.

Dodał, że wsparcie materialne oznacza nie tylko pomoc dla wypędzonych z domów chrześcijan, ale też „wyraz bratniej solidarności z chrześcijańską społecznością”. „To fundament nadziei, że Bóg także ludziom znajdującym się w najtrudniejszej sytuacji szykuje przyszłość i pokój” - powiedział.

Pod koniec maja poinformowano, że na mocy porozumienia, podpisanego przez premiera Viktora Orbana i zwierzchnika Kościoła chaldejskiego (katolickiego Kościoła wschodniego) patriarchę Babilonu Lui Rafaela Sako, Węgry wesprą sumą 580 mln ft (1,9 mln euro) odbudowę zniszczonych domów chrześcijan w Iraku.

Nieco wcześniej minister ds. zasobów ludzkich Zoltan Balog zapowiedział, że rząd węgierski wesprze sumą 145 mln forintów (480 tys. euro) klinikę w irackim Irbilu udzielającą pomocy medycznej wypędzonym z domów chrześcijanom.