Jestem za kandydaturą Pawła Rabieja, sądzę, że ta kandydatura zostanie zaakceptowana przez zarząd Nowoczesnej - powiedział we wtorek przewodniczący Nowoczesnej Ryszard Petru, pytany, czy zarząd zatwierdzi Rabieja jako kandydata ugrupowania na prezydenta Warszawy.

"W ostatnią sobotę pan Paweł Rabiej został wskazany przez Zjazd Warszawski jako rekomendowany na kandydata na prezydenta Warszawy. I bardzo się cieszę. Dostał bardzo mocne poparcie - na 180 głosujących 150 głosów było za. To jest bardzo mocna rekomendacja" - powiedział Petru na antenie radiowej Trójki.

Lider Nowoczesnej dodał: "Ja jestem za tą kandydaturą, ale muszę porozmawiać z członkami zarządu, mamy demokrację. (...) Sądzę, że ta kandydatura zostanie zaakceptowana przez zarząd".

Na pytanie, czy są jacyś przeciwnicy Rabieja, Petru odpowiedział, że nie wie, "dopóki nie spyta". "To była decyzja demokratyczna grupy osób - ciała formalnego" - wyjaśnił. Podkreślił, że nie zna zdania wszystkich w tej sprawie.

Przewodniczący Nowoczesnej, zapytany czy w innych miastach kandydaci na prezydentów będą wyłaniani w podobny sposób, powiedział, że będzie to zależało od miasta. "W niektórych przypadkach będziemy szukać wspólnego kandydata ponad podziałami, a w innych przypadkach może się okazać, że będziemy podejmować tę decyzję jednostkowo. Każdy przypadek jest inny. Każde miasto jest inne" - podkreślił Petru.