Dziękuję prezydentowi Andrzejowi Dudzie za mocne poparcie Gruzji przez Polskę na forum NATO i Unii Europejskiej - powiedział we wtorek gruziński prezydent Giorgi Margwelaszwili. Zadeklarował, że Gruzja dąży do integracji z NATO i UE.

"Chciałem podziękować prezydentowi Dudzie za bardzo mocne wsparcie okazywane Gruzji ze strony Polski, chciałem podziękować prezydentowi za to zdecydowane stanowisko, jakie Polska okazuje Gruzji zarówno na forum NATO, jak i Unii Europejskiej, a także na forum ONZ" - powiedział Margwelaszwili we wtorek na wspólnej konferencji prasowej z polskim prezydentem w Tbilisi.

Jak mówił, Gruzja odczuwa, że prezydent Duda i Polska tradycyjnie bardzo mocno wspierają aspiracje Gruzji. "Gruzja ma bardzo mocny, zasadniczy głos silnego członka NATO i UE (Polski - PAP)" - podkreślił Margwelaszwili.

Reklama

"Chciałem wyrazić wdzięczność prezydentowi Dudzie za wszystkie osiągnięcia (na rzecz) Gruzji, mówię tutaj o procesie liberalizacji wizowej, a także o poszerzonym formacie współpracy z NATO" - zaznaczył prezydent Gruzji. Jak dodał, Polacy stoją u boku narodu gruzińskiego. "To fakt historyczny" - przekonywał.

Prezydent Gruzji dziękował też za działania Lecha Kaczyńskiego związane z Gruzją. "Prezydent Polski stał u naszego boku" - podkreślił. Zadeklarował, że Gruzja jest zdecydowana na integrację z NATO i Unią Europejską.

Margwelaszwili poinformował też, że rozmowy z Dudą dotyczyły m.in. relacji dwustronnych, współpracy handlowej oraz edukacyjnej. Wyraził nadzieję, że wizyta Dudy w Gruzji przyczyni się do pogłębienia dwustronnych relacji.