Donald Trump zatrudnił prawnika Marca Kasowitza jako swego prywatnego adwokata - informuje Reuters, powołując się na anonimowe źródło. Agencja zwraca w tym kontekście uwagę na śledztwo w sprawie domniemanych powiązań sztabu wyborczego Trumpa z Rosją.

Reuters odnotowuje, że Fox Business News i ABC jako pierwsze informowały, iż Trump wynajął Kasowitza - doświadczonego nowojorskiego prawnika procesowego - do reprezentowania go w śledztwie resortu sprawiedliwości, prowadzonym przez byłego dyrektora FBI Roberta Muellera.

Agencja pisze, że wybór prywatnego adwokata "może wskazywać, iż Trump poważnie rozważa konsekwencje, jakie federalne śledztwo mogłoby mieć dla niego osobiście i może chcieć się chronić, gdyby inni z jego administracji zwrócili się przeciwko niemu".

Reuters dodaje, powołując się na swoje źródło, że oczekuje się, iż Kasowitz zorganizuje ekipę prawników, której zadaniem będzie ochrona Trumpa. Agencja odnotowuje, że na razie ani z Białego Domu, ani od Kasowitza nie otrzymała odpowiedzi na prośbę o komentarz.

Reuters przypomina, że Kasowitz reprezentuje Trumpa od ponad 15 lat, "choć nie jest znany jako obrońca w sprawach karnych". Podczas ubiegłorocznej kampanii prezydenckiej Kasowitz groził pozwaniem "New York Timesa", gdyby ta gazeta nie wycofała artykułu o kobietach, które oskarżyły Trumpa, że "nieprzyzwoicie je dotykał". "NYT" artykułu nie wycofał.

9 maja Trump zdymisjonował dyrektora FBI Jamesa Comeya. 19 maja "NYT" napisał, że w lutym br. Trump poprosił Comeya o zamknięcie śledztwa w sprawie kontaktów jego byłego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Michaela Flynna z przedstawicielami Rosji.

Konsternację wśród kongresmenów i w środowisku wywiadu wywołały doniesienia o domniemanym ujawnieniu przez Trumpa podczas rozmowy z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem ściśle tajnych informacji, jakie wywiad amerykański otrzymał od sojuszniczych, rzekomo izraelskich, służb specjalnych.

Resort sprawiedliwości USA zgodził się we wtorek, aby Mueller został specjalnym prokuratorem w śledztwie w sprawie ingerencji Rosji w wybory prezydenckie w 2016 roku oraz kontaktów sztabu wyborczego Trumpa z przedstawicielami Kremla. Mueller będzie miał wielkie uprawnienia i będzie mógł ścigać wszystkie przestępstwa, które odkryje.

Kandydaturę Muellera zaakceptowali eksperci resortu do spraw etyki - poinformowała rzeczniczka ministerstwa. Musieli oni wydać zgodę na podjęcie śledztwa przez Muellera, ponieważ istnieją przepisy ograniczające prokuratorom federalnym możliwość prowadzenia dochodzenia wobec osób, których interesy reprezentowała prywatna kancelaria będąca ich poprzednim pracodawcą - wyjaśnia Reuters. Po odejściu z FBI Mueller zajmował się prywatną praktyką adwokacką.

Powołanie przez resort sprawiedliwości specjalnego prokuratora Trump nazwał "polowaniem na czarownice". (PAP)