Premier Beata Szydło i kanclerz Niemiec Angela Merkel w niedzielę otworzą międzynarodowe targi przemysłowe Hannover Messe. Szefowe rządów Polski i Niemiec będą też rozmawiać o najbardziej aktualnych zagadnieniach w agendzie unijnej - mówi PAP wiceszef MSZ Konrad Szymański.

Targi w Hanowerze, które w tym roku odbędą się między 24 a 28 kwietnia, to jedna z największych imprez przemysłowych na świecie. Polska w tym roku jest krajem partnerskim całego przedsięwzięcia. W ceremonii otwarcia Hannover Messe weźmie udział premier Beata Szydło i kanclerz Angela Merkel.

"Hanower to jest impreza przede wszystkim natury gospodarczej i Polska będzie tam bardzo mocno obecna" - powiedział PAP wiceminister spraw zagranicznych.

"Pani kanclerz i pani premier otworzą nie tylko targi hanowerskie jako takie. Następnego dnia będzie otwarcie polskiego pawilonu, więc Polska obecność będzie tam bardzo duża i przede wszystkim gospodarcza" - zaznaczył Szymański.

Jak podkreślił, spotkanie szefowych obu rządów będzie także okazją do rozmowy na tematy "najbardziej aktualnych zagadnień w agendzie unijnej, która jest ważna i dla Berlina, i dla Warszawy". Do rozmowy tej dojdzie w niedzielę, 23 kwietnia po ceremonii otwarcia targów hanowerskich.

Polskie stanowisko zajmie około 1,2 tys. metrów kwadratowych. Zaprezentuje się 11 polskich firm, wśród nich Solaris Bus & Coach (producent autobusów, także elektrycznych), Saule Technologies (producent ultracienkich półprzeźroczystych ogniw fotowoltaicznych), Eko Energetyka (producent urządzeń do ładowania pojazdów elektrycznych) czy TMA Automation (projektant rozwiązań w dziedzinie robotyki oraz automatyki).

Na stoisku obecne będą także Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, osiem regionów, pięć specjalnych stref ekonomicznych i Urząd Dozoru Technicznego.

W strefie start-upów znajdzie się dodatkowo 18 młodych, innowacyjnych firm, a w całych targach weźmie udział w sumie ok. 200 przedsiębiorstw z Polski.