Na Placu Teatralnym umieszczony został baner z nazwiskami wszystkich 96 ofiar katastrofy oraz napisami "Smoleńsk 2010" i "Lublin pamięta".

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz regionalnych i miejskich, poczty sztandarowe organizacji i instytucji, młodzież, mieszkańcy miasta. Przybył wojewoda lubelski Przemysław Czarnek i prezydent Lublina Krzysztof Żuk. Obecna była Alina Wojtas, wdowa po lubelskim pośle PSL Edwardzie Wojtasie, który zginął w katastrofie.

Odczytana została odezwa Społecznego Komitetu Obchodów 7. Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej, w której wezwano do troski o pamięć o ofiarach katastrofy. "Nie pozwolimy na zgaszenie zniczy tej pamięci. Ona jest w nas i zrobimy wszystko, by przekazać ją następnym pokoleniom. Nasza tu dzisiaj obecność niech stanie się manifestacją naszej czci wobec tych, których nie zawsze potrafiliśmy właściwie docenić, a których postawy są dla nas wzorem do naśladowania" – głosi odezwa.

W odezwie przypomniano, że katastrofa zdarzyła się podczas misji mającej na celu oddanie hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej. "Mamy prawo do prawdy o Katyniu i okolicznościach, w jakich doszło do tamtej zbrodni. Będziemy trwale o tę prawdę walczyć. Mamy także prawo do prawdy o katastrofie smoleńskiej. Nasze serca i umysły nie zaznają spokoju bez wyjaśnienia do końca okoliczności, jakie doprowadziły do największej narodowej tragedii kilkudziesięciu ostatnich lat" – napisano w odezwie.

Nazwiska wszystkich ofiar katastrofy odczytali przedstawiciele młodzieżowej rady miasta podczas apelu pamięci. Pod banerem z nazwiskami harcerze zapalili 96 białych i czerwonych zniczy. Żołnierze oddali salwę honorową.

Przed uroczystością przedstawiciele lubelskich władz złożyli kwiaty i zapalili znicze pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy pod Smoleńskiem wmurowaną w ścianę budynku klasztoru Kapucynów przy Krakowskim Przedmieściu. Po zakończeniu capstrzyku na Placu Teatralnym uczestnicy obchodów udali się na mszę św. w intencji ofiar katastrofy.

Rano w poniedziałek odprawiona została msza św. za duszę Edwarda Wojtasa, byłego marszałka województwa lubelskiego, posła, prezesa zarządu wojewódzkiego PSL, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem. Ludowcy, członkowie rodziny i przyjaciele złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobie Wojtasa na cmentarzu przy ul. Lipowej.

W niedzielę kwiaty na grobie Edwarda Wojtasa w imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy i premier Beaty Szydło złożył wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. (PAP)