Polska delegacja, w tym krewni ofiar tragedii z 10 kwietnia 2010 r., przybyła na miejsce katastrofy Tu-154M w Smoleńsku, gdzie odda hołd 96 osobom, które zginęły siedem lat temu. Planowane jest odczytanie listy ofiar katastrofy smoleńskiej i zapalenie zniczy.

W trakcie uroczystości w Smoleńsku uczestnicy delegacji, w tym krewni ofiar katastrofy smoleńskiej, w asyście honorowej żołnierzy Wojska Polskiego złożą kwiaty i zapalą znicze. Wcześniej, po odśpiewaniu polskiego hymnu narodowego i odczytaniu listy ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 r., przemówienie okolicznościowe wygłosi ambasador Polski w Moskwie Włodzimierz Marciniak.

Władze rosyjskie reprezentuje zastępca obwodu smoleńskiego Konstantin Władimirowicz Nikonof. Na miejsce uroczystości przybyli też mieszkańcy Smoleńska.

Wcześniej polska delegacja wzięła udział w uroczystościach rocznicowych w Lesie Katyńskim.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie Tu-154M w Smoleńsku zginęli wszyscy pasażerowie i załoga samolotu - w sumie 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka, a także ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja, w tym wielu przedstawicieli polskich elit politycznych, wojskowych i kościelnych oraz środowisk pielęgnujących pamięć o zbrodni katyńskiej, zmierzali na uroczystości w Lesie Katyńskim.