MSWiA stanowczo zdementowało w niedzielę medialne doniesienia, jakoby kierownictwo resortu zamierzało odwołać nadinsp. Jarosława Szymczyka z funkcji komendanta głównego policji. Według portalu wyborcza.pl decyzja o odwołaniu Szymczyka na zapaść w tym tygodniu.

"W związku z nieprawdziwymi informacjami zawartymi dziś na portalu wyborcza.pl, stanowczo dementujemy, że kierownictwo MSWiA chce odwołać nadinsp. Jarosława Szymczyka. Nie jest także prawdą, że minister Mariusz Błaszczak będzie na ten temat rozmawiał w poniedziałek z Komendantem Głównym Policji" - poinformowały PAP służby prasowe MSWiA.

Portal, powołując się na funkcjonariusza KGP, podał m.in., że MSWiA zarzuca Szymczykowi "brak entuzjazmu i inicjatywy". "O dymisji Szymczyka nieoficjalne źródła mówią od ponad tygodnia. Jako jego następca wymieniany jest insp. Daniel Kołnierowicz, szef policji na Podlasiu, zaufany człowiek wiceszefa MSWiA Jarosława Zielińskiego" - twierdzi portal.

Resort dementując te informacje poinformował, że "artykuł ten wpisuje się w działania opozycji, które mają na celu wyłącznie wywołanie chaosu".

Szymczyk stoi na czele policji od kwietnia 2016 roku. Wśród swoich priorytetów wymieniał m.in. zabezpieczenie szczytu NATO oraz Światowych Dni Młodzieży, a także dalszą modernizację policji.

Po otrzymaniu nominacji Szymczyk mówił m.in. że nie przewiduje zmian w kierownictwie KGP. Podkreślał, że istotne znaczenie ma dla niego zniwelowanie wskaźnika wakatów w policji. Pytany o priorytety wymienił nową ustawę modernizacyjną służb mundurowych.

Po nominacji Szymczyka szef MSWiA zwracał uwagę, że jest on doświadczonym policjantem, który "gwarantuje energię we wprowadzaniu dobrych zmian w policji". Jak mówił minister, Szymczyk daje gwarancję "wysokiego profesjonalizmu, odpowiedzialności i przeprowadzenia zmian".

Nadinsp. Jarosław Szymczyk służbę w policji zaczynał w listopadzie 1990 r. Był m.in. kierownikiem referatu operacyjno-rozpoznawczego i specjalistą zespołu dyżurnych Wydziału Prewencji Komendy Rejonowej Policji w Gliwicach. Od 21 lutego 2005 r. był zastępcą komendanta miejskiego policji w Gliwicach, a następnie komendantem miejskim w Gliwicach.

25 września 2007 r. Szymczyk został komendantem wojewódzkim policji w Rzeszowie, a od 16 kwietnia 2008 r. był zastępcą komendanta wojewódzkiego policji w Katowicach. W swojej dotychczasowej karierze był też m.in. komendantem wojewódzkim policji w Kielcach - od 14 lutego 2012 r. W lutym 2015 r. został szefem śląskiej policji, skąd w kwietniu 2016 r. trafił na stanowisko szefa KGP.