Chociaż w Rosji walentynki są nową i dla większości osób - obcą tradycją, to wielu zakochanych będzie je obchodzić. Do tego dnia przygotował się nie tylko handel i sektor usług - romantyczną atmosferę można we wtorek odczuć również w moskiewskim metrze.

Na ruchomych schodach, w przejściach podziemnych i na peronach pasażerowie mogą słuchać wierszy o miłości autorstwa największych rosyjskich poetów - Aleksandra Puszkina, Michaiła Lermontowa i Anny Achmatowej. Po raz pierwszy przygotowano specjalny program muzyczny - piosenki z tekstami Igora Szafierana, popularne w czasach radzieckich i śpiewane przez znanych wykonawców.

Wiele atrakcji dla zakochanych przygotowały moskiewskie parki. W środku zimy trwa tam sezon lodowisk i jedną z walentynkowych ofert jest lekcja tańca na lodzie dla par.

Moskiewskie planetarium ogłosiło konkurs na najbardziej romantyczną fotografię. Nagrodą są bilety na pokaz "Gwiazdy o miłości", łączący opowieści o gwiazdach z poezją i muzyką.

W nietypowy sposób walentynki obchodzi stacja krwiodawstwa w Kaliningradzie, która zaprasza pary, by razem przyszły oddać krew, a w zamian oferuje darmowe bilety do kina lub muzeum.

21 proc. Rosjan zamierza obchodzić walentynki - wynika z sondażu firmy Rambler. Dalszych 14 proc. przyznało, że chciałoby świętować ten dzień, ale przeszkodą jest samotność. Pozostałe dwie trzecie ankietowanych (65 proc.) to osoby, które walentynek nie uznają i nie zamierzają obchodzić.

Specjaliści zajmujący się rynkiem cukierniczym policzyli, że 14 lutego Rosjanie wręczą ogółem 12 tys. ton czekoladek i słodyczy. Kwiaciarnie liczą na obrót nawet ośmiokrotnie wyższy niż zazwyczaj i przygotowują się na klientów kupujących przede wszystkim róże.

Pod tym względem w Rosji przoduje obchodzony 8 marca Dzień Kobiet, kiedy w kwiaciarniach kupujących jest nawet 14 razy więcej niż w zwykły dzień. I to właśnie najbliższe dwa święta wolne od pracy - Dzień Kobiet i obchodzony 23 lutego Dzień Obrońcy Ojczyzny, uznawany za święto wszystkich mężczyzn, będą okazją do podarunków dla najbliższych.

W przeddzień walentynek przesłanie z tej okazji w internecie zamieścił klub samochodowy z Irkucka. Kierowcy kilkudziesięciu samochodów ustawili je tak, by grupa stłoczonych pojazdów utworzyła, po włączeniu reflektorów, widoczne w mroku i na tle śniegu, pulsujące czerwono-żółtym światłem serce.