"Pocisk wystrzelony z okolic miasta Kusong to najprawdopodobniej zmodernizowana wersja rakiety Musudan" - podano w komunikacie. Tego typu broń ma zasięg do 3-4 tys. km.

Testowany pocisk przeleciał ok. 500 km.

Wcześniej tego dnia amerykańskie strategiczne dowództwo podało, że namierzona przez nich rakieta była pociskiem średniego zasięgu. Według Waszyngtonu broń ta nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla USA.

Reklama

Tymczasem w reakcji na działania Pjongjangu Japonia i Korea Południowa ogłosiły w niedzielę, że będą blisko współpracować ze Stanami Zjednoczonymi i ONZ w celu przeciwdziałania zagrożeniom ze strony Korei Północnej.

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un oświadczył w swoim przemówieniu noworocznym, że jego kraj jest bliski dokonania próby z międzykontynentalna rakietą balistyczną ICBM. Media północnokoreańskie informowały, że taka próba może nastąpić w każdej chwili.

Nowy sekretarz obrony USA James Mattis zapowiadał podczas niedawnej wizyty w Seulu, że wystrzelenie przez Pjongjang międzykontynentalnej rakiety balistycznej spotka się "z przytłaczającą odpowiedzią" Stanów Zjednoczonych.

Pjongjang realizuje program zbrojeń rakietowych i nuklearnych mimo zakazujących mu tego rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ. (PAP)