Minister sprawiedliwości Turcji Bekir Bozdag poinformował w czwartek, że referendum w sprawie zmian w konstytucji odbędzie się 16 kwietnia. Według agencji EFE oficjalnie datę referendum ogłosi wkrótce prezydent Recep Tayyip Erdogan.

"Referendum przewidziano na 16 kwietnia" - powiedział Bozdag w wywiadzie dla publicznej telewizji TRT. Zmiany w konstytucji mają umocnić władzę szefa państwa.

W styczniu turecki parlament przegłosował nowelizację konstytucji, która umożliwia zmianę systemu politycznego w kraju - z parlamentarnego na prezydencki. Nowelizacja ustawy zasadniczej wymaga zatwierdzenia w referendum.

Reforma zakłada m.in., że prezydent będzie jednocześnie szefem państwa i rządu, będzie mógł sprawować władzę za pomocą dekretów. Wzrośnie także jego wpływ na wymiar sprawiedliwości.

Jeśli dojdzie do zmiany systemu politycznego, sprawowanie urzędu prezydenta nadal będzie ograniczone do dwóch kadencji, ale ich liczenie rozpocznie się na nowo od wyborów zaplanowanych na listopad 2019 roku. Teoretycznie więc, dzięki tym zmianom Erdogan będzie mógł pozostać przy władzy przynajmniej do 2029 roku.

Do zmiany systemu politycznego dąży rządząca Partia Sprawiedliwości i Rozwoju.