Poseł PO Michał Szczerba zapowiedział w niedzielę, że zaskarży do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu decyzję marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego za "bezprawne" wykluczenie go z obrad 16 grudnia ub.r.

"Zaskarżę decyzję Marszałka do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu za bezprawne wykluczenie z obrad" - napisał Szczerba na Twitterze.

Marszałek Sejmu wykluczył posła Szczerbę z obrad 16 grudnia podczas głosowania nad poprawkami do projektu budżetu.

Posłowie PO i Nowoczesnej rozpoczęli wtedy protest wobec wykluczenia z obrad Szczerby i wobec projektowanych zmian w zasadach pracy dziennikarzy w Sejmie, domagając się zachowania jej dotychczasowych reguł. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński wznowił obrady w Sali Kolumnowej, gdzie przeprowadzono głosowania m.in. nad ustawą budżetową na 2017 r.

Opozycja uważa, że głosowania w Sali Kolumnowej były nielegalne, m.in. z powodu braku kworum. Marszałek Sejmu zapewnił, że w głosowaniach 16 grudnia brała udział wymagana w konstytucji liczba posłów oraz że każdy z posłów mógł wejść do sali głównym wejściem i brać udział w każdym głosowaniu. Platforma 12 stycznia zawiesiła protest w Sejmie. Dzień wcześniej protest zakończył klub Nowoczesnej.