Przewodniczący podkomisji zajmującej się projektem dot. medycznego wykorzystania marihuany, Grzegorz Raczak (PiS), nie realizuje zaleceń komisji zdrowia i nie przedstawia projektu ustawy - powiedział we wtorek przewodniczący komisji zdrowia Bartosz Arłukowicz.

Sejmowa podkomisja zajmująca się złożonym przez klub Kukiz'15 projektem nowelizacji dotyczącym medycznego wykorzystania marihuany rozpoczęła prace w październiku ub.r.

"13 stycznia upłynął termin; (...) poseł (Grzegorz) Raczak - po dwukrotnej prośbie o wydłużenie terminu pracy podkomisji ds. leczniczej marihuany - nie przedstawił do tej pory projektu ustawy" - poinformował Arłukowicz na wtorkowym posiedzeniu komisji zdrowia.

Zapowiedział, że poprosi prezydium komisji o spotkanie w tej sprawie. "Tak naprawdę poseł Raczak nie realizuje zaleceń komisji zdrowia i nie przedstawia projektu ustawy dotyczącego leczniczej marihuany" - powiedział Arłukowicz.

Zastępca przewodniczącego komisji Tomasz Latos (PiS) wyraził przekonanie, że poseł Raczak "chce jak najlepiej wywiązać się ze swej roli". "Były pewne obiektywne przeszkody, o których wszyscy wiemy; jestem przekonany, że w najbliższych dniach procedowanie nad tą ustawą zostanie zakończone" - powiedział Latos.

PAP nie udało się we wtorek skontaktować z posłem Raczakiem.

Projekt przedstawiony przez Kukiz'15 miał umożliwić pacjentom po uzyskaniu zezwolenia samodzielne uprawianie konopi i przygotowywanie przetworów na potrzeby terapii. Warunkiem uprawy byłoby uzyskanie specjalnego zezwolenia.

We wtorek rzecznik PiS Beata Mazurek wyraziła nadzieję, że komisja jak najszybciej zakończy prace nad projektem. "My, jako Prawo i Sprawiedliwość, opowiadamy się za tym, aby lecznicza marihuana była dostępna na receptę w aptekach" - powiedziała.

W grudniu wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas informował, że resort zdrowia chce wprowadzić pewne możliwości stosowania preparatów zawierających pochodne marihuany, zaznaczył jednocześnie, że one "są preparatami narkotycznymi i tak będą traktowane". Powiedział, że warunkiem ich zastosowania powinny być m.in. wyraźne wskazania lekarskie i pełna diagnoza, a leczenie powinno być odpowiednio odnotowane w dokumentacji pacjenta.