Uczestnicy pikiety zorganizowanej pod hasłem "Wrocław przeciw nienawiści" podkreślali, że nie godzą się na przemoc, agresję, nienawiść i rasizm.

"Przyszliśmy tutaj, by zamanifestować naszą solidarność z osobami, które w ostatnich dniach stały się celem takich ataków na tle rasistowskim. Chcemy równie wyrazić swój sprzeciw, że w mediach i w wypowiedziach polityków nie ma potępienia dla takich zachowań" - mówiła jedna z organizatorek pikiety, Magdalena Buła z koalicji Wrocław wita Uchodźców.

Wystosowano apel do prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza, by samorząd przygotował strategię walki z ksenofobią, rasizmem i przemocą. Podczas manifestacji zbierano pod tym apelem podpisy poparcia.

Matthew La Fontaine z Partii Razem podkreślił, jak ważna jest taka solidarność i przyjazne traktowanie emigrantów. "Ja sam jestem emigrantem z USA. Codzienne wychodzę na ulicę, idę do pracy. Ja mam białą skórę, dlatego jest mi łatwiej. Nie może być zgody na nienawiść wobec emigrantów o innym kolorze skórze. Takie zachowania trzeba potępić" - mówił.

Manifestanci skandowali hasła "Wrocław tak – rasizm nie!", "Solidarność naszą bronią". Trzymali transparenty z napisami "Żaden człowiek nie jest nielegalny", "Dla wszystkich starczy miejsca pod wielkim dachem nieba". W trakcie pikiety odbył się koncert bębnów afrykańskich.

Na początku stycznia doszło we Wrocławiu do dwóch aktów wandalizmu, które miały podłoże rasistowskie. Wybito szyby w barach z kebabem. Jeden z nich zaatakowano nocą i próbowano też podpalić. W Legnicy (Dolnośląskie) pobito na przystanku obywatela Bangladeszu, a w Lubinie (Dolnośląskie) na prowadzonym przez rodzinę z Bangladeszu barze napisano antyislamskie hasła i wybito w nim szybę. Policja zatrzymała sprawcę tylko tego ostatniego przestępstwa.(PAP)