Policja w Ełku nie reagowała od razu, ponieważ sytuacja mogła generować większe konflikty i "poszkodowani mogliby zostać ci, którzy przyszli, żeby zapalić znicz" - tłumaczył szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

"Rozmawiałem na ten temat z Komendantem Głównym Policji; otóż chodziło o to, że ta sytuacja mogła generować większe konflikty" - powiedział w środę na antenie Polsat News Błaszczak.

"Pod tym lokalem zapalano znicze, składano kwiaty i w sytuacji, w której część osób właśnie w ten sposób upamiętniała to tragiczne wydarzenie, pojawili się ludzie, którzy szukali ewidentnie rozróby, a więc policja nie mogła wtedy interweniować, bo poszkodowani mogliby zostać ci, którzy przyszli po to, żeby właśnie zapalić znicz, żeby złożyć kwiaty" - tłumaczył szef MSWiA.

W sobotę ok. 23, w wyniku awantury w barze z kebabem, doszło do zabójstwa 21-letniego Polaka. W poniedziałek prokuratura rejonowa w Ełku poinformowała, że zarzuty zabójstwa postawiono Algierczykowi - właścicielowi baru - oraz pracującemu w lokalu Tunezyjczykowi.

W niedzielę przed barem doszło do gwałtownych protestów. Wczesnym popołudniem zebrało się tam kilkuset mieszkańców, żeby wyrazić sprzeciw wobec zabójstwa i zapalić znicze. W tłumie były też osoby agresywne, które wybiły szyby i niszczyły rzeczy w witrynie lokalu, rzucały petardami, butelkami oraz kamieniami w stronę funkcjonariuszy i radiowozów. Zamieszki zakończyły się przed północą. W ich trakcie zatrzymano 28 osób rzucających w radiowozy i funkcjonariuszy oraz bar kamieniami, petardami i butelkami.