Minister tuż przed Bożym Narodzeniem odwiedził polskie kontyngenty wojskowe w Kuwejcie i Afganistanie. W bazie Bagram był pytany o efekty działań Polaków w tym drugim państwie.

"Afganistan jest w trudnej sytuacji, ale radzi sobie lepiej i w coraz większym stopniu coraz większej liczbie ludności gwarantuje spokój, właśnie dzięki tak dobrze wyszkolonym żołnierzom sił specjalnych i policji" – powiedział szef MON.

Podkreślił, że szkolenie tych sił jest zadaniem polskiego kontyngentu wojskowego. "To Polacy przekazują im swoją wiedzę, swoje umiejętności, całe swoje doświadczenie. Są skuteczni" – mówił Macierewicz.

Siły specjalne, których szkolenie jest jednym z zadań polskich żołnierzy w Afganistanie, są – zdaniem szefa MON – "podstawą funkcjonowania armii afgańskiej i rzeczywiście coraz skuteczniej gwarantują spokój i bezpieczeństwo".

Minister w czwartek odwiedził polskich żołnierzy stacjonujących także w bazach w Gamberi i Kandaharze. W tym drugim miejscu jest oddział polskich Wojsk Specjalnych, który szkoli oddział afgańskich antyterrorystów.

Zdaniem szefa MON, jeżeli stabilność Afganistanu się zachwieje, zwiększy się napływ ludności do Europy, zagrażając także Polsce.

W Afganistanie Polski Kontyngent Wojskowy bierze udział w misji Resolute Support (ang. RSM), której zadaniem jest szkolenie i wspieranie afgańskich sił bezpieczeństwa oraz doradzanie im. Operacja ta rozpoczęła się z początkiem 2015 r., zastępując wcześniejszą bojową misję ISAF. Obecnie trzon V zmiany PKW Afganistan RSM stanowią żołnierze 1 Warszawskiej Brygady Pancernej dowodzeni przez płk. Marka Rakowskiego. W Afganistanie służy prawie 200 Polaków, zgodnie z postanowieniem prezydenta odwód w Polsce liczy do 50 żołnierzy i pracowników wojska.

Polacy w Afganistanie służą w kilku bazach. W Kabulu jest personel wydzielony do dowództwa misji Resolute Support oraz doradcy szczebla strategicznego. W Bagram znajduje się dowództwo PKW Afganistan RSM oraz elementy wsparcia i zabezpieczenia. W Gamberi jest personel do regionalnego dowództwa doradczo-szkoleniowego oraz pluton ochrony.

Od początku misji Resolute Support polscy żołnierze nie angażują się w działania bojowe. Do zadań PKW Afganistan RSM należą: doradzanie na szczeblu strategicznym i operacyjnym afgańskim dowództwom i instytucjom podlegającym ministerstwom: obrony narodowej i spraw wewnętrznych, doradzanie korpusowi armii afgańskiej, siłom policji i regionalnemu centrum operacyjnemu, ochrona doradców i bazy oraz doraźna ochrona konwojów logistycznych.

Siły NATO w Afganistanie liczą ok. 13 tys. żołnierzy. Podczas szczytu w Warszawie w lipcu Sojusz zdecydował o przedłużeniu misji Resolute Support (ang. zdecydowane wsparcie) poza rok 2016. Członkowie i partnerzy NATO, bez USA, potwierdzili swe zobowiązanie dotyczące wsparcia finansowego sił afgańskich w wysokości 1 mld USD rocznie do 2020 r.

Z Bagram Rafał Lesiecki (PAP)