Ponad 200 mln zł wyniosły całkowite koszty organizacji Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Sfinansowano je z wpłat zarejestrowanych uczestników, darowizn osób prywatnych i firm, składek od wiernych oraz wsparcia z budżetu państwa. Źródła finansowania dały łącznie ponad 201 mln zł.

"Przygotowując się do tego wydarzenia staraliśmy się działać roztropnie, to znaczy główna zasada która nami kierowała nie wydawać więcej pieniędzy niż ich posiadamy (...). W ostatnich miesiącach trwały intensywne prace, rozliczenia faktur , po których możemy przedstawić bilans ŚDM"” - powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej rzecznik krakowskiej kurii ks. Piotr Studnicki.

Jak poinformowała Paulina Guzik z komitetu organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży, na koszty organizacji i przebiegu tego wydarzenia złożyły się wszystkie działania organizacyjne na przestrzeni trzech lat. W sumie wyniosły one 200,6 mln zł.

Najwięcej kosztowała obsługa pielgrzymów, którzy otrzymywali specjalne plecaki tzw. niezbędniki pielgrzyma, organizacja ich zakwaterowania, wyżywienia, transportu oraz ubezpieczenie i aplikacje mobilne, dając łączny koszt wynoszący blisko 110 mln zł. Przygotowanie miejsc pięciu Wydarzeń Centralnych ŚDM na krakowskich Błoniach oraz w Campusie Misericordiae w Brzegach k. Wieliczki, a także miejsc spotkań towarzyszących (m.in. Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, Sanktuarium św. Jana Pawła II) kosztowało łącznie 67 mln zł.

W koszty organizacji ŚDM w Krakowie wliczono też wydatki na przygotowania do ŚDM, w tym zjazd delegatów, a także koszty wynagrodzenia pracowników Komitetu Organizacyjnego oraz wolontariuszy długoterminowych, call center oraz wydarzeń poprzedzających. W sumie wyniosły one blisko 10 mln zł. Organizacja Festiwalu Młodych odbywającego się na kilkudziesięciu scenach festiwalowych, a także katechez w ponad 300 miejscach na terenie całej Archidiecezji Krakowskiej kosztowała ponad 7 mln zł. Organizacja i obsługa centrum informacyjnego i rejestracyjnego podczas ŚDM pochłonęła blisko 2 mln zł. W koszty organizacji wpisano również tzw. koszty inne (obsługi medialnej, strony internetowej, promocji i zorganizowania tłumaczeń) - łącznie wyniosły one blisko 4,7 mln zł.

Archidiecezja Krakowska, organizator Światowych Dni Młodzieży bazowała głównie na pięciu źródłach finansowania wydarzenia: składkach partycypacyjnych uczestników, które przyniosły 142,7 mln zł, składkach od wiernych we wszystkich polskich kościołach i parafiach – 19,6 mln zł, darowiznach prywatnych i firm wspierających – 17,9 mln zł, dochodów spółki ŚDM 2016 – 1,6 mln zł oraz wsparciu z budżetu państwa dla działań z zakresu porządku i bezpieczeństwa publicznego – 19,4 mln zł. Źródła finansowania przyniosły łącznie kwotę blisko 201,3 mln zł. Jest to więcej niż całkowity koszt organizacji ŚDM, dając ponad 600-tysięczną rezerwę na nieprzewidziane wydatki.

"Składka partycypacyjna, stanowiąca przeszło 70 proc. źródeł finansowania pokazuje, że to młodzi organizują ŚDM i partycypują we wszystkich kosztach" - zaznaczyła Guzik.

Jak mówili organizatorzy, w porównaniu do organizacji Światowych Dni Młodzieży na przestrzeni ostatnich ośmiu lat, ŚDM w Krakowie były najmniej kosztowne, w tym o ponad połowę tańsze niż ostatnie w Rio de Janeiro w 2013 r. Według ich danych spotkanie młodych w 2013 r. w Brazylii kosztowało 475 mln zł, w 2011 r. w Madrycie – 220 mln zł, a w 2008 r. w Sydney – 250 mln zł.

Światowe Dni Młodzieży – zaznaczyli organizatorzy - wywarły również wpływ na Polskę i miasto Kraków, promując je na całym świecie. Według ich wyliczeń ekwiwalent reklamowy w polskich mediach wyniósł 67 mln zł, w mediach zagranicznych 550 mln zł. Pielgrzymi przebywający w Krakowie wydali łącznie w czasie ŚDM 500 mln zł.

"32 mln zł wróciło do budżetu państwa z tytułu podatku VAT zapłaconego za zakupy towarów i usług na potrzeby organizacji ŚDM przez archidiecezję" - dodał ks. Studnicki.

Jak zapewnili organizatorzy, nie zmarnowały się żadne materialne rzeczy pozostałe po Światowych Dniach Młodzieży. Trafiły one do wielu instytucji: stowarzyszeń, fundacji, ośrodków pomocy, szkół, parafii, duszpasterstw i zakonów. Przekazano tam m.in. ponad 14,5 tys. plecaków pielgrzyma oraz ponad 60 komputerów. Suchy prowiant otrzymała fundacja Caritas, wykorzystano go także podczas Wigilii dla bezdomnych i potrzebujących, organizowanej na krakowskim Rynku Głównym. Wodę butelkowaną rozdawano podczas tegorocznej pieszej pielgrzymki z Krakowa na Jasną Górę.

Światowe Dni Młodzieży 2016 z udziałem papieża Franciszka pod hasłem "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" trwały w Krakowie i w Brzegach k. Wieliczki od 26 do 31 lipca. Polska była po raz drugi gospodarzem takiego spotkania - poprzednio gościła młodych w sierpniu 1991 r. w Częstochowie.

Według danych kurii ŚDM w Krakowie zgromadziły ponad 2 miliony osób z całego świata. W ankietach prawie 97 proc. uczestników oceniło pobyt na ŚDM bardzo pozytywnie lub pozytywnie a prawie 99 proc. po swoich doświadczeniach poleciłoby udział w ŚDM swoim znajomym.