Rachunki powiernicze zabezpieczą roszczenia

Przepisy o usługach turystycznych
Przepisy o usługach turystycznychDGP
17 grudnia 2008

Gwarancje bankowe zostaną podwyższone do 20 proc. rocznych dochodów biura podróży. Konsumenci jeszcze przed rozpatrzeniem reklamacji będą mogli wystąpić o odszkodowanie do sądu. Biuro podróży pobierze wynagrodzenie od turysty dopiero po wywiązaniu się z umowy.

Ministerstwo Sportu i Turystyki przygotowuje nowelizację przestarzałej ustawy o usługach turystycznych. Jej przepisy, uchwalone przed 11 laty, nie nadążają za dynamicznym rozwojem tych usług. Nie przewidują na przykład możliwości zawierania umów przez internet, a więc formy, która w ostatnich latach stała się bardzo popularna na rynku turystycznym. Zmian wymaga także system zabezpieczeń finansowych na rzecz klientów.

Lepsze gwarancje - bezpieczniejszy wypoczynek

Zdaniem resortu sportu obowiązujący w turystyce system zabezpieczeń jest nieskuteczny, mało elastyczny i nieprzyjazny dla klientów. Nieskuteczność systemu wynika zarówno z funkcjonowania na rynku podmiotów o złej sytuacji finansowej, jak i z niewystarczających środków uzyskiwanych z zabezpieczeń w formie gwarancji. Obowiązujące obecnie rozporządzenie ministra finansów (Dz.U. z 2005 r. nr 32, poz. 279) przewiduje, że minimalna wysokość gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej wynosi 6 proc. rocznych przychodów biura podróży.

Autopromocja
381367mega.png
381364mega.png
381208mega.png
Źródło: GP

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.