Problemy osobiste nie tłumaczą pijanego pracownika

alkohol
Świadczenie pracy w stanie nietrzeźwym jest zawsze ciężkim naruszeniem obowiązków pracowniczychShutterStock
8 września 2015

Silny stres wywołany lękiem przed chorobą nie usprawiedliwia pracy po spożyciu alkoholu – uznał Sąd Najwyższy.

Chodziło o kobietę, która się stawiła rano w pracy, ale w trakcie dnia musiała iść na mammografię. Ponieważ zapomniała dowodu osobistego, po drodze na badania wstąpiła do domu. Tam, jak przyznała, wypiła szklankę wina wzmocnionego spirytusem. Tak chciała załagodzić silny stres wywołany obawami o nawrót choroby nowotworowej. Po badaniach wróciła do pracy. Zatrudniony przez jej pracodawcę inspektor bhp został jednak zawiadomiony, że kobieta jest pod wpływem alkoholu. Nakłonił ją więc do wizyty w siedzibie straży miejskiej, gdzie zbadano ją alkomatem. Ponieważ okazało się, że pracownica jest nietrzeźwa, jeszcze tego samego dnia rozwiązano z nią umowę o pracę bez wypowiedzenia – z powodu rażącego naruszenia przez nią obowiązków pracowniczych.

Pozostało 75% treści
Wybierz pakiet i czytaj bez ograniczeń.

Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.

Autopromocja
381536mega.png
381439mega.png
381499mega.png