Gościem Szymona Glonka w podcaście "DGPtalk: Obiektywnie o biznesie" jest Andrzej Konarowski, Dyrektor Zarządzający, Acciona Energy Poland.

Rozwój energetyki morskiej

– Rozwój energetyki morskiej powinniśmy podzielić na trzy etapy. Pierwszy etap to są instalacje, których budowa rozpocznie w ciągu 3 lat. To są instalacje o mocy około 6 GW. Trwają prace nad lokalnym łańcuchem dostaw, wyborem portów instalacyjnych, prace są bardzo zaawansowane, żeby te instalacje weszły do eksploatacji w 2028 rok. Drugi etap, który trwa obecnie to jest przyznanie pozwolenia na budowanie sztucznych wysp dla jedenastu lokalizacji. Ten proces jest prowadzony przez Ministra Infrastruktury i on zakłada wyłonienie dla każdej lokalizacji inwestora, który przygotuje inwestycję i ją zrealizuje i będzie eksploatował te farmy wiatrowe. Jesteśmy po pierwszym etapie składania wniosków, na 11 lokalizacji zostało złożonych ponad 130 wniosków. Instalacje te powinny być przygotowane do aukcji na energię elektryczną w latach 2025-2027. To jest plan, który jest uwzględniony w polityce energetycznej do roku 2040 i on zakłada 11 GW mocy – mówi Andrzej Konarowski, Dyrektor Zarządzający, Acciona Energy Poland.

Energetyczny potencjał Bałtyku

– Następnym etapem jest wykorzystanie potencjału Bałtyku, który jest bardzo duży. Bałtyk jest najpłytszym morzem. Średnia głębokość to 55 metrów, wietrzność jest bardzo dobra, są to doskonałe warunki do lokalizowania morskich farm wiatrowych. Potencjał Morza Bałtyckiego jest oceniany na około 90 GW, z czego 1/3 dla terenów Polski – dodaje Konarowski.

Zapraszamy do wysłuchania najnowszego odcinka "DGPtalk: Obiektywnie o biznesie".

Pobierz aplikację upday z Google Play lub App Store!

Andrzej Konarowski – Dyrektor Zarządzający, Acciona Energy Poland.