W tym tygodniu wyślemy do Komisji Europejskiej plan ws. przedsiębiorstw energochłonnych, aby jeszcze przed przyjęciem przez Radę Ministrów mieć pierwsze konsultacje w tym zakresie - zapowiedział w poniedziałek minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Szef resortu rozwoju i technologii uczestniczy w poniedziałkowym posiedzeniu plenarnym Rady Dialogu Społecznego. Minister odniósł się do stanu prac ws. pomocy dla przedsiębiorstw energochłonnych. "W tym tygodniu pierwszy plan wyślemy do Komisji (Europejskiej - PAP), aby jeszcze przed przyjęciem przez Radę Ministrów mieć pierwsze konsultacje w tym zakresie z KE" - poinformował.

Dodał, że w środę o godz. 13 spotyka się zespół programowy prac rządu. "Tam jest nasz projekt nowelizacji prawa energetycznego, propozycja wpisania do wykazu prac naszego projektu, który konsultowaliśmy ze środowiskiem. Mamy nadzieję na szybkie prace w tym zakresie, również przyjęcie tego projektu" - powiedział.

Pierwsza runda wsparcia dla największych firm energochłonnych

Buda przypomniał, że w poprzednim tygodniu uruchomiono pierwszą rundę wsparcia dla największych firm energochłonnych. "Mamy rozstrzygnięcie na 800 mln zł" - wskazał.

Przypomniał, że od 28 października są nowe wytyczne KE - tzw. ramy kryzysowe. "To daje nam podstawę do zadysponowania dużo większą kwotą" - powiedział. Wyjaśnił, że rozwiązania te mogę prawdopodobnie objąć też szerszą grupę podmiotów.

"Czekamy na przygotowanie programu. Zakładamy, że potrzebne są jeszcze jakieś dwa tygodnie - w ciągu dwóch tygodni przedłożymy ten program na Radę Ministrów" - dodał.

Druga tura wsparcia - 5 mld zł, w tym dla MSP

Jak mówił, brane są pod uwagę inne PKD. "I o innym zakresie, który jest na pograniczu przemysłów energochłonnych, tutaj dyskusje na ten temat trwają" - powiedział Buda.

Dwa tygodnie temu szef MRiT informował o uruchomieniu pierwszej rundy wsparcia dla 92 największych firm energochłonnych, które otrzymają 800 mln zł. Jak wyjaśniał, pomoc będzie skierowana do takich branż jak: hutnictwo, wyrób metali aluminiowych, przemysł chemiczny czy papierniczy.

Zaznaczył, że decyzją premiera Mateusza Morawieckiego, uruchamiana wypłata środków dla dużych firm została przyśpieszona o ok. trzy tygodnie, a pomoc wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu milionów złotych w zależności od firmy.

Minister oznajmił też, że w trakcie przygotowania jest druga tura wsparcia, która trafi m.in. do małych i średnich firm, a jej wysokość wyniesie 5 mld zł. (PAP)

autorka: Magdalena Jarco